06.06.2017 — 11:18

В облдержадміністрації обговорили стан підготовки місць масового відпочинку на водних об’єктах області до купального сезону

На засіданні обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке провів заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко, обговорили питання про стан підготовки місць масового відпочинку на водних об’єктах області до купального сезону. Під час засідання, зокрема,  проаналізували основні причини загибелі людей на воді, недоліки у роботі із запобігання нещасним випадкам на водних об’єктах, а також ознайомились із інформацією про стан підготовки пляжів області до літнього сезону 2017 року.

Як зауважив Володимир Кальніченко, основними причинами загибелі є порушення елементарних правил поведінки на воді, купання в стані алкогольного сп’яніння, купання у не відведених для цього місцях, заплив на великі відстані та переохолодження. За даними статистики майже усі трагічні випадки на воді трапляються на водоймах, що непристосовані для масового відпочинку людей (на ставках 4 випадки та 8 випадків на річках).

“Незважаючи на те, що дане питання ми щороку розглядаємо на засіданні комісії, ставляться відповідні завдання, але через їх невиконання ми щороку змушені константувати сумні цифри загибелі людей на воді,”- зазначив посадовець.

За інформацією управління цивільного захисту населення облдержадміністрації, на території області протікає 3733 річки, 211 з них довжиною більше 10 км. В басейнах річок розташовано понад 2709 ставків та 51 водосховище, загальною площею водного дзеркала 28,8 тис. гектарів.

Євген Данилюк, начальник управління з питань цивільного захисту населення облдержадміністрації, повідомив, що за статистикою щорічно в області на воді гинуть від 50 до 70 людей в тому числі діти. В минулому році на водних об’єктах області внаслідок утоплення загинуло 50 осіб (з них 2 дітей). Найбільше людей загинуло у Славутському районі – 6 осіб, Кам’янець-Подільському районі та місті Хмельницький – по 5 осіб, Красилівському та Летичівському районах – по 4 особи та по 3 особи у Білогірському та  Дунаєвецькому районах.

Євген Дмитрович також погодився із твердженням, що основними причинами загибелі є порушення елементарних правил поведінки на воді, а саме: купання у не відведених для цього місцях; купання в стані алкогольного сп’яніння; заплив на великі відстані; переохолодження та інше. Також він наголосив на важливості якісної та своєчасної  організації інформаційно-профілактичної роботи серед населення.

Посадовець повідомив, що вже з початку цього року на водних об’єктах області загинуло 23 особи (у Ізяславському та Кам’янець-Подільському районах – по 3 особи, по 2 особи в м. Хмельницький, Городоцькому, Летичівському, Полонському та Чемеровецькому районах, по 1 особі в Дунаєвецькому, Волочиському Славутському, Старокостянтинівськоому, Хмельницькому районах  містах Нетішин та Ізяслав), що на 6 осіб більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Випадки загибелі повторюються практично в одних і тих же районах та містах і як правило на водоймах, які необладнані для купання.

Як приклад, у Славутському районі протягом 2016 року під час купального сезону на водних об’єктах загинуло 3 особи, місце масового відпочинку на території району не визначено, хоча, на водоймі в с.Стригани «Голубі озера» у вихідні та святкові дні спостерігається велика кількість відпочивальників.

Аналогічна ситуація складається також в Білогірському районі («піщані кар’єри»), м. Деражня (міський пляж), м. Городок (міський пляж), смт. Чемерівці та смт. Летичів.

Окремо Євген Данилюк відмітив смт. Летичів, де на території населеного пункту на річці Південний Буг розташоване Новокостянтинівське водосховище загальною площею понад 13,3 км2. Проте, місце відпочинку не визначено та не обладнано згідно вимог, рятувальний пост не виставлено, хоча, біля водойми функціонує Летичівська комунальна аварійно-рятувальна служба на воді.

Також начальник управління цивільного захисту населення наголосив, що кількість баз відпочинку на річці Дністер у Камянець-Подільському та Новоушицькому районах протягом останніх років збільшилась а кількість  обладнаних місць відпочинку на воді нажаль ні. Виникає питання де і під чиїм контролем відпочивають люди? (приклад база «Ксенія», база відпочинку ПАТ «Хмельницькгаз» та інше).

Неодноразово приділялась увага створенню рятувальних постів на ставках. Протокольними рішеннями засідань комісії з питань ТЕБ та НС попередніх років ставились завдання власникам (орендарям) водних об’єктів, щодо організації чергування відповідальних осіб в місцях купання, в тому числі стихійних, та забезпечення їх первинними засобами порятунку (рятувальними кругами, мотузками, жилетами). Але, на жаль, із більше 2 тисяч ставків, розташованих на території області, лише шоста частина укомплектована первинними засобами порятунку. При цьому вартість обладнання одного рятувального поста становить максимум 5 тисяч гривень.

Це все свідчить про недостатню роботу органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, підприємств, установ, власників та орендарів водойм щодо організації відпочинку людей на водних об’єктах та належної інформаційно-роз’яснювальної та профілактичної роботи серед населення щодо безпечних правил поводження на воді та поблизу водних об’єктів.

На сьогодні в області зареєстровано 13 місць масового відпочинку на воді, а саме, в містах Хмельницький, Красилів, Славута, Полонне, Нетішин, Ізяслав, Старокостянтинів та в районах Летичівському (с. Головчинці), Новоушицькому (с.Рудківці), Волочиському (с. Вільшани) і 3 в Кам’янець-Подільському районі (в селах Велика Слобода та Гораївка). У зв’язку з закінченням договору оренди припинив діяльність пляж в с. Устя Кам’янець-Подільського району (база відпочинку «Смотрич»).

Євген Данилюк відзначив позитивні зрушення у роботі з облаштування місця масового відпочинку людей на воді в місті Ізяславі. Міською радою укладено угоди з Полонською комунальною аварійно-рятувальною службою на воді – на виконання робіт з обстеження акваторії дна та виготовлення паспорту пляжу, та  з  Навчальним пунктом АРЗ СП ГУ ДСНС України в області – на навчання 4-х рятувальників.

Решта районів (Славутський, Старосинявський. Віньковецький, Білогірський, Дунаєвецький, Чемеровецький, Теофіпольський, Шепетівський, Деражнянський, Городоцький) питанням організації місць масового відпочинку людей на водних об’єктах практично не займаються, посилаючись на те що водні об’єкти на їх території не відповідають санітарним нормам.

Для вирішення завдань інформаційно-розяснювальної профілактичної роботи серед населення та рятування людей в області функціонує 6 комунальних аварійно-рятувальних служб на водних об’єктах – в містах: Хмельницькому, Полонному, Славуті, Старокостянтинові, Красилові та Летичеві,  група водолазно-рятувальних робіт АРЗ СП ГУ ДСНС України в Хмельницькій області в складі: 4-х водолазно-рятувальних відділень це м. Хмельницький, с.Рудківці Новоушицького району, с. Устя та смт. Стара Ушиця Кам’янець-Подільського району. У м.Нетішин Славутського району розташована відомча аварійно-рятувальна водолазна група Хмельницької АЕС.

Протягом 2016 року ними врятовано 87 людей в тому числі  20 дітей.

Всім іншим адміністративно-територіальним одиницям де відсутні аварійно-рятувальні формування, ставилось завдання укласти договір на проведення відповідних робіт із аварійно-рятувальними формуваннями.

На даний час уклали договори з рятувальними службами: міста Нетішин, Красилів, Ізяслав, Деражнянський, Славутський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Летичівський, Новоушицький, Хмельницький та Полонський райони.

Взагалі не укладено жодних угод на рятування: м.Кам’янець-Подільський, Волочиським, Городоцьким, Кам’янець-Подільським, Білогірським, Віньковецьким, Теофіпольським, Чемеровецьким та Ярмолинецьким районами.

На завершення доповіді, Євген Дмитрович звернув увагу керівників Славутського, Старосинявського, Віньковецького, Білогірського, Дунаєвецького, Чемеровецького, Теофіпольського, Шепетівського, Деражнянського, Городоцького районів на необхідність спільно з органам місцевого самоврядування забезпечити дієвий контроль за організацією відпочинку населення в тому числі в стихійних містах шляхом організації проведення рейдів та чергування відповідних посадових осіб на водоймах особливо у вихідні та святкові дні. Головам Волочиського, Городоцького, Кам’янець-Подільського, Білогірського, Віньковецького, Теофіпольського, Чемеровецького та Ярмолинецького районів  необхідно укласти угоди із рятувальними службами на воді про обслуговування водних об’єктів та проведення рятувальних робіт.

Також посадовець наголосив, що представники місцевої влади мають вжити необхідних заходів, щоб змусити власників та орендарів водних об’єктів що отримали дозвіл на спецводокористування, заборонити купання людей в необладнаних місцях а у разі неможливості забезпечити розгортання ряту

вального поста з числа рятувальників, які пройшли підготовку за програмою «Плавець-рятувальник» та забезпечити його необхідним рятувальним спорядженням.

Володимир Кальніченко, в свою чергу, зауважив, що отримуючи дозволи на спецводокористування, власники та орендарі беруть на себе зобов’язання облаштовувати належним чином місця для купання. Саме тому необхідно в першу чергу змусити їх виконувати ці зобов’язання, адже фактично забороною досягти потрібного результату і забезпечити безпеку на водних об’єктах досить важко.

Окремо учасники засідання комісії з ТЕБ і НС заслухали інформацію начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Дердпродспоживслужби в області Ігоря Баланюка про стан підготовки пляжів до літнього сезону 2017 року.

Ігор Михайлович підкреслив, що з настанням літнього оздоровчого періоду важливе гігієнічне значення для значної кількості населення має санітарно-гігієнічний стан пляжів області, адже ці об’єкти можуть принести не тільки оздоровчий ефект для організму людини, а й стати місцем зараження людини на низку інфекційних захворювань, а саме, грибкових уражень, гастроентероколітів, дизентеріі, вірусного гепатиту А, лептоспірозу тощо. При цьому, захворювання можуть передаватись через воду, при купанні, митті рук, продукти харчування, при користуванні питними фонтанчиками, а також контактним шляхом – через забруднений пісок та предмети загального вжитку.

Тому, головне завдання – створити на цих об’єктах належні умови та дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог для безпечного відпочинку населення області.

На сьогодні в області зареєстровано 12 пляжів у 7-ми районах та 2-х містах області, до обстеження яких залучаються фахівці державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби області.

1.Волочиський р-н с.Вільшани – пляж «Ровесник»;

2.Кам’янець-Подільський р-н с.Велика слобода –пляж : «Дністровська рів’єра»;

3.Кам’янець-Подільський р-н с.Велика слобода – пляж «Дві ріки»;

4.Кам’янець-Подільський р-н с.Гораївка – пляж «Бакота»;

5.Кам’янець-Подільський р-н с.Устя – пляж «Смотрич»

6.м.Красилів – пляж «Левада»;

7.Летичівський р-н с.Головчинці

8.м.Полонне – пляж відпочинку;

9.м.Старокостянтинів – пляж «Русалонька»;

10.м.Славута – міський пляж;

11.м.Нетішин – міський пляж;

12.м.Хмельницький – міський пляж

Ігор Баланюк наголосив, що пляж може офіційно розпочати свою роботу лише за наявності комісійно підписаного Паспорту, який видається власнику за позитивними результатами комісійного обстеження та при наявності лабораторних досліджень води, піску, грунту.

Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, пляж має бути забезпечений достатньою кількістю урн для сміття, контейнерів для зберігання побутових відходів, необхідною кількістю громадських вбиралень, з розрахунку  одне місце на 75 відвідувачів. На території пляжів мають бути встановлені фонтанчики з підведенням до них питної води, призначеної для споживання людиною, яка б відповідала санітарно-гігієнічним вимогам.

Крім того, для проведення поточної дезінфекції роздягалень, вбиралень, тощо власники (балансоутримувачі) пляжів повинні забезпечити наявність достатньої кількості мийних та дезінфікуючих засобів, дозволених до застосування в Україні.

Щорічно на пляж потрібно підсипати чистий пісок, та не рідше одного разу на тиждень проводити механізоване рихлення його поверхневого шару, з видаленням зібраних відходів.

На жаль, на сьогодні, за інформацією фахівців Держпродспоживслужби, з незрозумілих причин, власники пляжів та керівники окремих районів не ініціюють питання проведення обстежень територій пляжів, що свідчить про їх неготовність до початку роботи у літній сезон.

Станом на 31.05.2017р. комісійно були підписано документи лише на 2 пляжі у м.Нетішині та м.Полонному. За зверненням власників проведені обстеження пляжів у м.Хмельницькому, та м.Старокостянтинові. Надано ряд пропозицій по їх облаштуванню. Враховуючи результати проведених лабораторних досліджень води питних фонтанчиків, водойми, піску, грунту, та виконання вимог наданих пропозицій, вирішується питання надання дозволу на початок їх роботи.

Посадовець підкреслив, що з метою постійного стеження за епідемічною безпекою на пляжах, їх власникам необхідно постійно та  періодично, не рідше 1 разу на 10 днів проводити лабораторні дослідження води відкритих водойм.

На сьогодні, результати проведених моніторингових лабораторних досліджень води відкритих водойм, піску, грунту в рекреаційних місцях (11 пляжів, крім Головчинець) свідчать про відсутність перевищень нормативних показників у відібраних пробах.

Підсумовуючи  доповідь, Ігор Михайлович вкотре наголосив, що пляжі, які експлуатуються без наявності комісійно підписаного документу, свідчать про їх невідповідність діючим нормативно-правовим документам, у тому числі, санітарному законодавству, а тому, можуть становити загрозу здоров’ю та життю людей.

За результатами  заслуховування та обговорення комісією з ТЕБ та НС прийнято відповідне рішення.