Хмельницька
обласна державна адміністрація

 Офіційне інтернет-представництво

02.11.2017 — 10:39

Науково-краєзнавча експедиція НСКУ «Історико-культурна спадщина Хмельниччини»

30-31 жовтня 2017 року Національна спілка краєзнавців України провела науково-краєзнавчу експедицію «Історико-культурна спадщина Хмельниччини: проблеми збереження», присвячена 80-річчю утворення Хмельницької області та 10-річчю надання Національній спілці краєзнавців України статусу творчої.

Маршрут експедиції пролягав через Київ-Любар-Остропіль-Пасічну-Пиляву-Меджибіж-Летичів-Старокостянтинів-Самчики-Любар-Київ.

Так, 30 жовтня на кордоні Старокостянтинівського та Старосинявського районів поважну делегацію, яка була представлена науковцями, журналістами, керівниками музейних установ, головами обласних організацій НСКУ, на чолі з Олександром Реєнтом – головою НСКУ, заступником директора Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, з хлібом та сіллю зустріли керівництво району, учнівська молодь, громадськість, керівники місцевого господарства ДП ДГ «Пасічна».

Коротко ознайомившись з історією Старосинявського району, учасники делегації відвідали Пасічнянський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, технологічний ліцей». І не випадково, адже історія шкільництва села Пасічна сягає 1865 року, коли в селі стараннями сільської громади, духовенства, землевласників було відкрито одну з найперших церковно-приходських шкіл у нашому, тоді ще волинському краї. Один з ініціаторів створення школи був священик Мартин Война, який окрім богослужіння займався розведенням бджіл. В давні часи тут були сприятливі умови для бджільництва і саме тому за твердженнями М. Тодоровича село здобуло назву Пасічна.

Члени науково-краєзнавчої експедиції вшанували пам’ять борців за волю і незалежність України, зокрема уродженців Старосинявського району, які загинули боронячи рубежі на Сході України: Романенка Олександра Трохимовича (19.08.2014 р.), Герегу Олексія Віталійовича (08.06.2015 р.), Сологуба Романа Михайловича (23.04.2016 р.) та Шалатовського Вадима Володимировича (05.09.2014 р.), поклали живі квіти до меморіальних дошок Вадима Шалатовського та Романа Юзви – випускників Пасічнявської школи.

Директор Руса Тетяна Василівна презентувала навчальний заклад як – заклад нового типу, який включений до Всеукраїнського проекту експерименту Міністрерства освіти та науки України авторська школа як «Школа козацької педагогіки».

Під час візиту гості ознайомилися з впровадженням козацької педагогіки, з змістом та формами освіти, з складовими науково-патріотичного виховання, відвідали спортивно-оздоровчий комплекс «Самсон», музей «Знатних земляків» та музей-кімнату історії села Пасічна.

Прізвища гостей були внесені до реєстру почесних гостей навчального закладу із врученням відповідних сертифікатів.

Наступним пунктом зупинки членів експедиції стало село Пилява, неподалік якого за історичними фактами відбулася велична битва під проводом Богдана Хмельницького. Змістовною та наповненою історичними фактами була екскурсія стінами місцевої школи. Директор Яловчук Вадим Васильович презентував навчальний заклад як школу сприяння здоров’ю і козацькому гарту, ознайомив краєзнавців з експозицією артефактів часів козаччини, які були віднайдені жителями села. Далі члени делегації відвідали кабінет молодої Січі, де ознайомились з історією закладу, його досягненнями та планами на майбутнє.

Усіх присутніх вразила постійно діюча виставка фотографа-монументаліста Р. Теліпського, який залишив на згадку про свій візит ексклюзивні світлини з місць козацької слави.

Науково-краєзнавча експедиція вдалася і до науково-практичних досліджень. На теренах кладовищ сіл Олексіївка та Пилява були оглянуті кам’яні козацькі хрести (Мальтійські), на місці ймовірних козацьких поховань. Дослідження цього аспекту в майбутньому можливо поставить крапку на дискусії щодо місця Пилявецької битви.

Після науково-практичної складової, члени експедиції вшанували пам’ять козаків-звитяжців покладанням квітів та вінків на курган Козацької слави та до могили Уманського полковника Івана Ганжі.

Всім учасникам експедиції було вручено набір видань місцевих краєзнавців із серії «Славетна Старосинявщина», світлини з кургану Козацької слави, а також символічні торбинки із землею з поля переможної Пилявецької битви.