07.11.2017 — 10:57

Юні лісівники м. Нетішина під час канікул побували на навчально-пізнавальній екскурсії в столиці України

Шкільна пора – прекрасний період у житті кожної людини. Особливо з цих років запам’ятовуються події, що відбулися під час шкільних канікул.

Гарну можливість відмінно відпочити від школи й провести осінні канікули у серці нашої держави – місті Києві – надав вихованцям учнівського лісництва  Нетішинського центру туризму і краєзнавства учнівської молоді колектив лісівників Державного підприємства «Славутське лісове господарство»на чолі з директором В.В. Сапожніком.

На екскурсію до столиці, яку організували шефи-лісівники і педагоги закладу, ця група дітей поїхала вперше. Знайомство юних лісівників із містом розпочалося з екскурсії до Національного науково-природничого музею  України – одного із найбільших науково-природничих музеїв світу і найбільшого природничого музею України, що був створений в 1966 році як єдиний експозиційно-територіальний музейний комплекс у складі Геологічного, Палеонтологічного, Зоологічного, Ботанічного та Археологічного музеїв і розташований в самому центрі Києва.

Із зацікавленням юні природолюби й краєзнавці відвідали 24 зали музею, де зібрано понад 30 тисяч експонатів, що розповідають про виникнення, будову й еволюцію Землі, її рослинний і тваринний світ, історію матеріальної культури племен та народів, які з давніх часів населяли територію України.

З неабияким захопленням і цікавістю здійснили вони «мандрівку крізь віки»від Старокиївської гори  до Золотих воріт. Ходили пішки і слухали розповідь екскурсовода про історичну частину древнього Києва, де побачили – град Кия і град Володимира Святителя, капище язичників та град Ярослава Мудрого. Милувались красою Пейзажної алеї, пам’яткою бароко ХVІІІ століття – Андріївською церквою, пройшли «дорогою предків», відвідали Михайлівський золотоверхий монастир, старовинну Софію Київську і сфотографувались на добру згадку біля   «Золотих воріт» та пам’ятника Богдану Хмельницькому. Родзинкою екскурсії стало відвідування Пейзажної алеї й катання на одному з найулюбленіших видів транспорту киян – фунікулері.

Цікавою зупинкою  екскурсії був  монумент «Батьківщина-мати», що увінчує головну будівлю Меморіального комплексу і нагадує про подвиг українців в роки війни з нацистами.  Перший поверх комплексу нагадує відвідувачам, що у нашій країні знову війна. Особисті фото й речі воїнів АТО, зібрані в експозиціях, пахнуть димом і смертю. Вони були вихоплені з полум’я бою…Серед них речі Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького, загиблого 29 травня 2014 року разом із 11 військовими у збитому терористами вертольоті; наймолодшого захисника Донецького аеропорту 18-річного Сергія Табали, полеглого 6 листопада 2014 року; Героя України, колишнього «афганця» Олега Міхнюка, вбитого 20 серпня 2014 року на Луганщині; активного учасника Революції гідності, розвідника Станіслава Дерев’янка, який передавав матеріали для музею, коли був ще живим, але на власні очі побачити експозицію так і не встиг – загинув 27 березня 2016 року поблизу міста Авдіївки, закривши собою товариша.

На другому та третьому поверхах діти познайомились з експозицією «Дорога війни», де матеріали, представлені у вітринах, розкривають відповідне коло подій Другої світової війни і деталізують їх через особисті людські долі. Та, мабуть, найбільше захоплення викликало у вихованців, особливо у хлопців, огляд експонатів війни, зокрема військової техніки тих часів.

Незважаючи на дощ, учні відвідали і Національний ботанічний сад ім.М.М.Гришка. Саме там створено одну з найбільших у світі колекцій живих рослин помірного поя­су Євразії, яка нараховує 1178 видів із 113 родин, у тому числі дерев, кущів та напівкущів – 317 видів, трав’янистих рос­лин – 861 вид, котрі вони  побачили разом з експозиційними ділянками – «Ліси рівнинної частини України», «Степи України»,  «Українські Карпати»,  «Крим»,  «Кавказ».

А в дендрарії  вони побачили  унікальну колекцію дерев, кущів та ліан – 1062 видів, різновидів та форм, які представлені на ділянках:  «Голонасінні», «Березовий гай», «Букові», «Розові», «Горіхово-липово-кленові», «Волога долина», «Сад магнолій», «Сад бузків, або сірінгарій».

Дівчатка познайомились з єдиною  в Україні колекцією квіткових рослин відкритого ґрунту (4000 видів і сортів), в якій представлено всі гру­пи квіткових культур.  Приємно було вперше в життіпобачити великі поля хризантем.

Другий день екскурсії теж був цікавим: відвідали «Мамаєву слободу» – Центр народознавства «Козак Мамай».

Просвітницький музей просто неба з відтворенням архітектурним ансамблем Наддніпрянщини XVIII століття. У центрі архітектурного ансамблю, що нараховує 98 об’єктів, побачили  козацьку триверху дерев’яну церкву Покрови Пресвятої Богородиці з дзвіницею. Неподалік від церкви на узвишші  видно млин-вітряк – символ мирної хліборобської України. Далі над двома покритими очеретом,  озерами розташовуються садиби титаря, козаків-джур, козацького старшини, коваля із кузнею, гончаря із гончарною майстернею, ворожки, шинок єврея-крамаря, а також пасіка та водяний млин. Садиби складаються з різних за своїм господарським призначенням споруд: це комори, повітки, стайні, льохи, хліви, клуні, возовні тощо. Цей традиційний український краєвид доповнюється базарним майданом, управою та козацькою залогою.

Така цікава екскурсія стала для юних нетішинських лісівників реальністю завдяки фінансовій підтримці в організації поїздки для своїх підшефних керівництвомі лісівниками ДП «Славутське лісове господарство», які постійно дбають про своїх підопічних та їх навчально-матеріальні потреби.

Всі учасники заходу залишилися задоволені: діти – від поїздки і отриманих вражень, шефи – від дитячих «Дякуємо!».

Олена Матус,

директор Центру туризму і краєзнавства учнівської молоді м.Нетішина,

Андрій Ткачук,

лісничий Нетішинського лісництва