Хмельницька
обласна державна адміністрація

 Офіційне інтернет-представництво

Версія для людей
з вадами зору

14.11.2017 — 11:02

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, якийрегулюєрівеньцукру (глюкози) у крові. Урезультатінеконтрольованогодіабетувиникаєгіперглікемія (підвищеннярівняглюкози в сироватцікрові), щопризводить до ураженнябагатьох систем організму, особливо нервів та кровоноснихсудин.

Основнісимптомидіабету:

  • надмірнесечовиділення,
  • спрага,
  • постійневідчуття голоду,
  • втрата ваги,
  • відчуттявтоми,
  • погіршеннязору.

Розрізняютьдекількатипівдіабету:

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникненнянедостатньовивчені, тому запобігтизахворюванню практично неможливо.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективневикористанняінсулінуорганізмом. Більшістьвипадківдіабетуцього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичноїактивності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Ризики й ускладнення

Дорослі люди з діабетоммаютьризикрозвиткуінфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальнийризиксмертісеред людей, хворих на діабет, як мінімумвдвічібільший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% cмертей у світіпов’язано з діабетом.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.

Ураженнясітківки очей – діабетичнаретинопатіявиникаєвнаслідокураженнядрібнихкровоноснихсудин та є причиною 1% випадківсліпоти.

Діабет є основною причиною нирковоїнедостатності.

Діабет в Україні: статистика

Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. У 2016 р. в Україні діабетом хворіло понад 1,2 млн. осіб. Інсулінозалежний діабет (І типу) складає 6,5% усіх випадків захворювання. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

Профілактикадіабету

Профілакти кадіабету ІІ типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя. Щоб вберегтися від діабету ІІ типу, вам необхідно:

  • досягнутинормальної ваги тіла та підтримуватиїї;
  • бути фізичноактивним та приділяти не менше 150 хвилин на тижденьрегулярнійфізичнійактивності;
  • дотримуватисьздоровогохарчування та зменшуватикількістьцукру та насиченихжирів;
  • утримуватисьвідтютюнокуріння.

 

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України