14.01.2019 — 16:23

Ціль первинної сільської медицини – зниження смертності за трьома нозологіями, — Зубко 

На цьому наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко під час всеукраїнської селекторної наради щодо стану реалізації реформи сільської медицини.

Від Хмельниччини участь у селекторі взяли перший заступник голови адміністрації Володимир Кальніченко, керівники окремих структурних підрозділів облдержадміністрації.

Розпочинаючи селектор, Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко наголосив, що 14 мільйонів українців, які проживають у селах, мають бути забезпечені доступною та якісною первинною медичною допомогою. Це завдання прийнятого парламентом закону 2206, ініційованого Президентом України Петром Порошенком. Кінцева ціль —  знизити протягом 2-3-5 років смертність українців, які проживають у сільській місцевості, за трьома найпоширенішими в Україні нозологіями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, цукровий діабет.

«В Україні розпочалося масштабне будівництво перших 517 нових сільських амбулаторій моно- та групової практики. 10 вже введено в експлуатацію на Кіровоградщині, які повноцінно працюють. Спільно з МОЗ, розроблено і сформовано спроможну мережу з 4223 сільських амбулаторій. Потреба у новому будівництві — 688 закладів. Закуповуються 514 службових автомобілів для сімейних лікарів. За підтримки партнерів зі Світового банку, розроблено хендбук — технічне завдання для запровадження в амбулаторіях телемедицини», – сказав Геннадій Зубко.

«Сьогодні всі області вже вийшли на реалізацію проектів. І в 2019 році всі сільські амбулаторії, в рамках реформи, мають бути введені в експлуатацію. Тепер ми впритул наближаємось до впровадження телемедицини у сільських амбулаторіях. Є такий вислів, що «Ліки від хвороби знаходяться не в аптечці у лікаря, а в його голові». Запроваджуючи телемедицину ми якраз даємо сімейному сільському лікарю унікальну можливість отримати фахову консультацію вузькопрофільного спеціаліста з приводу діагнозу чи лікування. Наш хендбук – це посібник, який ми обов’язково передамо регіонам у допомогу», — додав Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.

Також високопосадовець констатував, що смертність від серцево-судинних хвороб – на першому місці. Він навів учасникам селектору статистику, яка спостерігається сьогодні в Україні. Так, щорічно діагностується 45 тис інфарктів міокарда, з яких у сільській місцевості понад 15 тисяч. Близько 1,7 млн. українців хворіють на бронхіальну астму. Щороку фіксується понад 19 тисяч нових випадків захворювання на цукровий діабет, 8 тисяч з них — діти. Відтак, за словами Геннадія Зубка, розбудовуючи сільську первинну медичну допомогу та за допомогою телемедицини, ставиться  ціль: за рахунок ранньої діагностики зменшити втричі смертність від інфаркту на селі. Посадовець запевнив, що доступна і вчасна профілактика цих захворювань, діагностика та первинна вчасна допомога, а також моніторинг дозволяють боротися з цими нозологіями. І це завдання первинної ланки медичної допомоги.

Також Геннадій Григорович додав до трьох нозологій ще одну – дерматологію. Адже дерматологічні проблеми має значна частина населення. Консультації саме з питань дерматології складають сьогодні 20% звернень.

«Озвучені цілі ми ставимо як на рівні України, так само вони мають бути поставлені на рівні кожної сільської амбулаторії у спроможній мережі первинної медичної допомоги. І для 100% досягнення цих цілей нам потрібно забезпечити три основні речі: спроможна сільська мережа з необхідною кількістю амбулаторій, сімейний лікар з належними умовам праці (заробітна плата, приміщення, житло, транспорт), сучасне оснащення та головне – можливості телемедичних послуг», — підкреслив Геннадій Зубко.

Наразі у п’яти областях — Кіровоградській, Харківській, Вінницькій, Дніпропетровській та Полтавській розпочнеться тестування телемедицини у сільських амбулаторіях за 4 нозологіями: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальна астма та дерматологічні захворювання. Вже найближчим часом області мають визначити такі амбулаторії.

Урядовець підкреслив, що мета реформи – не будівництво нових амбулаторій або встановлення медичного обладнання. «Ми говоримо про зменшення смертності людей і кількості нових захворювань, в той же час — збільшення кількості людей, які підлягають моніторингу після перенесених хвороб. І головне – збільшення тривалості життя українців безпосередньо в сільській місцевості», — наголосив Зубко.

На завершення селектору Геннадій Зубко подякував міжнародним партнерам з Уряду Канади і Світового банку з якими був підписаний Меморандум, в якому були чітко визначені ключові цілі реалізації реформи первинної медичної допомоги у сільській місцевості і залучення міжнародної допомоги не тільки для розбудови інфраструктури, а впровадження нової якості медичних послуг сімейними лікарями у тому числі, телемедичних.

Нагадаємо, що на Хмельниччині передбачено побудувати 27 нових амбулаторій: 10 нових амбулаторій (у Білогірському, Віньковецькому, Городоцькому, Дунаєвецькому, Кам’янець-Подільському, Красилівському, Новоушицькому, Ярмолинецькому районах) та 17 будівель для діючих амбулаторій (у Волочиському, Городоцькому, Деражнянському, Дунаєвецькому, Кам’янець-Подільському, Летичівському, Полонському, Старосинявському, Теофіпольському, Хмельницькому, Чемеровецькому, Шепетівському, районах). З них: 25 амбулаторій на 1-2 лікаря з житлом для лікаря та 2 амбулаторії на 3-4 лікаря без житла.

Наразі будівництво по усіх 27 амбулаторіях розпочато. Окремі об’єкти перебувають на стадії закладення фундаменту, у багатьох уже розпочато зведення стін. Прикладами злагодженої роботи місцевої влади та будівельників можуть слугувати такі амбулаторії, як у с. Пільний Олексинець Городоцького району, де вже розпочали робити дах, у с. Квітневому Білогірського району та с. Святець Теофіпольського району, де завершується зведення стін.

Новозбудовані амбулаторії планується ввести в експлуатацію у ІІ-му кварталі 2019 року. Всі амбулаторії будуть оснащені необхідним медичним обладнанням, устаткуванням та засобами відповідно до табеля матеріально-технічного оснащення конкретного типу амбулаторії, затвердженого Мінохорони здоров’я України, а також автотранспортом для лікарів, комп’ютерним обладнанням, інтернетом та засобами телемедицини.

 

Глібів, Новоушицька ОТГ

Шутнівці, Слобідсько-Кульчієвецька ОТГ

с.Святець, Теофіпольський р-н

с.Квітневе, Білогірський р-н

с.Пільний Олексинець, Городоцький р-н

с.Велика Березна, Полонська ОТГ