09.01.2024 — 11:06
Забезпечення безбар’єрного доступу для осіб з інвалідністю

ІНФОРМАЦІЯ про фізичну доступність об’єктів туристичної інфраструктури за IVквартал 2023 року

ІНФОРМАЦІЯ про фізичну доступність об’єктів туристичної інфраструктури за IIІ квартал 2023 року

ІНФОРМАЦІЯ про результати проведення місцевими органами з питань містобудування та архітектури обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю у 2023 році

ІНФОРМАЦІЯ про результати проведення місцевими органами з питань містобудування та архітектури обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності молодіжних центрів для осіб з інвалідністю у 2023 році

Про затвердження обласного плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Розпорядження від 28.04.2023 № 275/2023-р

Інформація про доступність осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури станом у 2022 році

БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ

З ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та затверджений план заходів з її реалізації на 2021 та 2022 роки.

«Безбар’єрність – це філософія суспільства без обмежень. Це про внутрішню готовність створювати середовище, у якому буде комфортно всім. До Плану заходів залучена потужна команда – це представники влади разом із представниками громадськості. Я б навіть назвала це не План заходів, а План змін. І це про зміни, які можуть бути втілені в найближчі два роки та мають сприяти тому, щоб безбар’єрність стала новою суспільною нормою», – наголошує перша леді України Олена Зеленська.

 НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ЗІ СТВОРЕННЯ БЕЗБАР’ЄРНОГО ПРОСТОРУ В УКРАЇНІ

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 366-р «Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року»

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

Указ Президента України «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні»,

https://www.president.gov.ua/documents/5332020-35809

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання»,

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1324-18#Text

Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_g71#Text

Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження складу міжвідомчої робочої групи з питань розроблення проєкту Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні»,

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-skladu-mizhvido-a134r

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009—2015 роки «Безбар’єрна Україна»,

 https://www.kmu.gov.ua/npas/232167617

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження критеріїв доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям звичайних виборчих дільниць для організації їх роботи та проведення голосування», https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/962-2020-%D0%BF#Text

ДОВІДНИК БЕЗБАР’ЄРНОСТІ

«Довідник безбар’єрності» – гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Він створений за ініціативою першої леді України Олени Зеленської  у співпраці з ГО «Безбар’єрність» , іншими громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.

Структура Довідника включає в себе чотири розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар».

Розділ «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.

У розділі «Правила мови» наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.

У розділі «Словник» зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.

Розділ «Безбар’єрний календар» розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.

Детальна інформація за посиланням: https://bf.in.ua/.

Водночас розміщена на онлайн-майданчику інформація постійно актуалізується відповідно до сьогоднішніх реалій та викликів.

Електронний довідник доступний ще й на порталі «ДІЯ»: розділ «Дія. Безбар’єрність» на порталі державних послуг «Дія» – https://bf.diia.gov.ua

 ОСВІТНІЙ СЕРІАЛ «БЕЗБАР’ЄРНА ГРАМОТНІСТЬ»

В українському суспільстві існує комплекс обмежень для різних груп у можливостях безбар’єрного доступу до інфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг із боку держави та бізнесу тощо.

Новий курс на Дія. Цифрова освіта ознайомить глядачів з основними принципами безбар’єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій.

21 грудня 2021 року Міністерство цифрової трансформації презентувало новий освітній курс «Безбар’єрна грамотність».

Про що курс?

що таке безбар’єрність

що саме спричиняє бар’єри

кого стосується безбар’єрність

чому варто уникати стереотипів та упереджень

чи готові українці долати бар’єри

чому ми як суспільство потребуємо безбар’єрності

чому безбар’єрність — це спільна справа

Безоплатно подивитися курс можна на порталі Дія. Цифрова освіта за посиланням – https://osvita.diia.gov.ua/courses/barrier-free-literacy.

Курс Міністерства цифрової трансформації України створено в межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської в партнерстві з радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності Тетяною Ломакіною, ГО «Безбар’єрність», представниками громадянського суспільства та експертами за підтримки проєкту ПРООН «Права людини для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Інформація про доступність транспорту та об’єктів транспортної інфраструктури для осіб з інвалідністю у Хмельницькій області станом на 01.12.2021 року

Інформація про вжиті у 2019 році заходи щодо забезпечення безбар’єрного доступу осіб з інвалідністю до транспортної інфраструктури

Для покращення умов проживання осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в області працює  комітет забезпечення доступності осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури області. Відповідні місцеві комітети діють в усіх районах та містах області. У 2019 році проведено 2 обласних та 11 місцевих  засідань цих комітетів.

У жовтні 2019 року на засіданні колегії обласної державної адміністрації розглянуто питання забезпечення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. За результатами засідання видано розпорядження голови обласної державної адміністрації, яким передбачено проведення  заходів щодо створення сприятливих умов життєдіяльності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення на території області.

Протягом 2019 року в містах області з найбільшою чисельністю вжито ряд заходів для забезпечення доступності транспортної інфраструктури для осіб з інвалідністю. Зокрема, у 2019 році ХКП «Електротранспорт» (м. Хмельницький) укладено договір фінансового лізингу на придбання 10 тролейбусів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими можливостями (низькопідлогові), у рамках зазначеного договору на початку вересня 2019 року надійшло 5 тролейбусів, які наразі працюють на маршрутах, решта – 5 одиниць надійшли в грудні, їх запуск заплановано на І квартал 2020 року, придбано відповідно обладнані автобуси у містах Кам’янець-Подільський – 2 од., Шепетівка – 3 од., Красилів – 1 одиниця. На центральних міських маршрутах міста Хмельницький працює 44 автобуси та 30 тролейбусів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими можливостями. Крім цього, 57 автобусів та 29 тролейбуси обладнані кнопками сигналу до водія. Всі транспортні засоби, які працюють на маршрутах міста обладнані системою GPS – навігації та системою ТАБС для оголошування зупинок громадського транспорту. На 69 тролейбусах встановлені гучномовці для зовнішнього оголошування зупинок.

У місті Кам’янець-Подільський для перевезення осіб з порушенням зору на 208  транспортних засобах встановлено зовнішні звукові інформатори номера і кінцевих зупинок маршруту та звукові системи у салоні для оголошення зупинок.

Для осіб з обмеженими фізичними можливостями у містах Хмельницький та Кам’янець-Подільський зупинки громадського транспорту обладнані павільйонами та інформаційними табло з розкладом руху тролейбусів, автобусів.

З метою покращення умов та безпеки пересування осіб з вадами зору у місті Хмельницький протягом 2019 року влаштовано 2 світлофорних об’єкти з пішохідно-визивними пристроями, шістьма пристроями  мовного супроводу сигналів світлофорів, острівцем безпеки, пандусами та тактильними плитками. Додатково встановлено пристрої мовного супроводу сигналів світлофорів на 11 пішохідних переходах.

У грудні 2019 року на виконання постанови КМУ від 03.12.2008 №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» обласною державною адміністрацією встановлено вимогу щодо забезпечення роботи на об’єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 50 відсотків – з 1 січня 2020 року.

У більшості районів області та міст обласного значення діє послуга «соціальне таксі» для перевезення дітей з інвалідністю та  осіб з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарата.

Так, у м. Хмельницький здійснюється перевезення осіб з інвалідністю відповідно до Положення про порядок надання послуг на перевезення людей на візках («соціальне таксі»). Одержувачі послуги – особи та діти з інвалідністю, які пересуваються на візках. Послуги надаються спецтранспортом обладнаним гідравлічним підйомником. Протягом 2019 року для надання даної послуги з міського бюджету спрямовано 746,50 тис. грн та 180,00 тис. грн – на супровід осіб з інвалідністю по зору.

У ІV кварталі 2019 року у місті Славута для перевезення дітей та осіб з порушенням опорно-рухового апарата придбано спеціальний автотранспорт вартістю 680 тис. гривень.

В управлінні соціального захисту населення Красилівської райдержадміністрації створено діючий централізований банк даних щодо інвалідів і дітей-інвалідів, які потребують забезпечення спеціальним автотранспортом, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення. У серпні 2019 року Красилівська громада за результатами конкурсу, який проводився Мінсоцполітики України, отримала спеціалізований автомобіль для перевезення візочників.

У Волочиському районі забезпечено постійну роботу соціального таксі в межах Волочиської громади, а також при потребі здійснюються перевезення осіб з інвалідністю по території Хмельницької області. Станом на 15.12.2019 здійснено 927 перевезень.

Під час реконструкції та капітального  ремонту вулично-дорожньої мережі населених пунктів області здійснювалося влаштування пандусів, пониження бордюрів у місцях перехрещення доріг з тротуарами, пішохідних переходів. Зокрема, у місті Кам’янець-Подільський в місцях перетину пішохідних шляхів/тротуарів з проїжджою частиною влаштовано 24 похилі з’їзди-пандуси.

Найбільшим підприємством області з надання автостанційних послуг є ТОВ «Хмельницьктранс», в управління якого знаходяться 20 автостанцій. Всі автостанції пристосовані для осіб з обмеженими можливостями, а саме: облаштовані квиткові каси, громадські вбиральні, встановлені кнопки виклику та пандуси, призначені працівники, які відповідають за надання допомоги особам з обмеженими фізичними можливостями.

На залізничній стації Хмельницький організовано групи з надання допомоги пасажирам з інвалідністю (супровід по території вокзалу, посадка/висадка до/із вагону, доставка ручної поклажі тощо). Для забезпечення безперешкодного доступу осіб з вадами зору на входах до вокзалу встановлено звукові орієнтири «метроном-04», створено умови для комфортного пересування територією залізничного вокзалу, привокзальної площ, у  тому числі пандуси, підйомні платформи, спеціальні туалети, позначки та спеціальні кнопки виклику.

НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року
Методичні рекомендації щодо проведення моніторингу доступності об’єктів інфраструктури та веб-сайтів органів влади відповідно до потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення

Влаштування пандусів для людей (осіб) з інвалідністю

Інформація щодо створення необхідних умов для вільного доступу з обмеженими фізичними можливостями до будинків і приміщень Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) по Хмельницькій області станом на 01.07.2021