13.04.2024 — 13:53

Історична подія: На Хмельницькій АЕС розпочалася підготовка до будівництва 5-го та 6-го енергоблоків

Днями на Хмельницькій АЕС розпочалася підготовка до зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за технологією Westinghouse АР1000. Так, на будівельному майданчику станції почалися підготовчі роботи для будівництва градирень майбутніх енергоблоків, які будуть збудовані у межах стратегічно важливої для посилення енергетичної незалежності України українсько-американської співпраці.

Участь у церемонії старту проєкту взяли міністр енергетики України Герман Галущенко, посол США в Україні Бріджит Брінк, в.о. голови правління АТ «НАЕК» Енергоатом Петро Котін, президент та виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман та перший заступник начальника ОВА Сергій Тюрін.

Очільник Міненерго нагадав, що у співпраці з українськими фахівцями Westinghouse за рекордні строки виготовив новий вид ядерного палива, що зруйнувало російську монополію на ринку. Також він наголосив, що АР 1000, тип реакторів, що будуть зведені на потужностях Хмельницької АЕС, – найсучасніша технологія, важливою особливістю якої є можливість маневрування.

«Особлива риса американської технології АР 1000 – можливість балансування блоків. Сьогодні ворог б’є і знищує саме балансуючі потужності української енергетики, тому побудова блоків з можливістю маневрування дуже важлива для нас. І це наша відповідь терористам, вони ніколи не позбавлять нас світла, а нові технології дадуть нам змогу вистояти», – зазначив міністр.

Пані посол Бріджит Брінк своєю чергою наголосила, що США продовжать підтримку України у протистоянні російській агресії до перемоги у війні. В підтримку її слів, Патрік Фрагман наголосив, що технологія АР 1000 дозволяє будувати дуже компактні та ефективні енергоблоки.

В свою чергу, Петро Котін повідомив, що після завершення будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС потужності станції перевищать навіть потужності окупованої росіянами Запорізької АЕС, яка на сьогодні є найбільшою в Європі.

«ХАЕС №5 стане першим у Європі атомним енергоблоком, побудованим за американською технологією АР 1000. Дуже важливо осучаснити українську атомну енергетику, зокрема і з огляду на скорочення теплової та гідрогенерації в країні, спричинене руйнуваннями внаслідок російських ракетних обстрілів», – наголосив керівник «Енергоатому».

На думку Сергія Тюріна, така історична подія є великим кроком до розвитку не лише нашого регіону, а й величезним внеском в енергонезалежність та безпекову сферу нашої держави.

Зазначимо, що для відповідного будівництва було розроблено та затверджено техніко-економічне обгрунтування. Наразі триває підготовка законопроєкту для подальшого розгляду Урядом та Верховною Радою України. Технологія AP 1000 ліцензована Комісією з ядерного регулювання США.