На засіданні госпітальної ради обговорили питання організації надання в області медичної допомоги хворим на COVID-19
17 грудня заступниця голови ОДА Оксана Ситницька провела чергове засідання госпітальної ради Хмельницького госпітального округу, що відбулося в режимі відеоселектора.
Під час засідання учасники обговорили два важливих питання: організацію надання в області медичної допомоги хворим на COVID-19 та хворим з хронічною нирковою недостатністю, що потребують проведення замісної ниркової терапії методом гемодіалізу.
Як зазначив у своїй доповіді директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Олександр Худенко, рівень захворюваності в цілому по області становить 2919,5 на 100 тисяч населення. Показник вище 4 тисяч має місце у Теофіпольському (4774), Волочиському (4624), Ярмолинецькому районі (4592), м.Славута (4392), м. Нетішині (4305), більше 3 тисяч – у містах Хмельницькому (3266) та Кам’янці-Подільському (3307), Віньковецькому 3332, Городоцькому 3131), Новоушицькому (3088) районах. Менше 1500 на 100 тисяч населення складає рівень захворюваності у Шепетівському, Старокостянтинівському, Ізяславському та Чемеровецькому районах.
За віком найбільше хворих у віці 50-64 роки (12825 осіб або 35%) та 30-49 років (12605 осіб або 34,4%). У віці 65 і більше років майже 18% або 6558 хворих. Ще 9% (3320 осіб) у віці 18-29 років та віком до 18 років – 3,6% (це 1301 дитина). Померло 667 хворих або 1,8% від всіх хворих. Серед померлих – 12 медичних працівників.
Як зазначив Олександр Худенко, з метою ефективної організації відбору та транспортування біологічного матеріалу для проведення досліджень методом ПЛР в області створено 55 мобільних медичних бригад у 42 закладах охорони здоров’я. За нормативними документами кількість мобільних бригад в області не повинна перевищувати 10 на кожні 100 тисяч населення, що для Хмельниччини складає 125. Разом з тим, можливе збільшення цієї кількості на 1 бригаду за місяць, якщо кількість зразків, що відбираються бригадами, перевищує 150 на місяць.
В області фактичне навантаження на одну мобільну бригаду у жовтні в середньому склало 389 відборів, у листопаді – 405, при цьому 9 мобільних бригад виконали більше 600 заборів. У зв’язку з цим, відповідно до клопотань Департаменту за дозволами НСЗУ у жовтні і листопаді в області створені ще 2 мобільні бригади. Олександр Худенко зазначив, що цього місяця надіслано чергове таке клопотання до НСЗУ і МОЗ. За його словами, керівникам закладів охорони здоров’я області рекомендована робота мобільних бригад у вихідні дні, проте понаднормативне навантаження не дає можливості вимагати безумовного виконання цієї рекомендації.
Окремо очільник Департаменту зупинився на питанні забезпечення стаціонарного лікування хворих на COVID-19. Він повідомив, що листопаді з урахуванням рекомендацій МОЗ в області розроблено план збільшення ліжкового фонду ЗОЗ, що надають стаціонарну медичну допомогу таким пацієнтам. Обрахована потреба у ліжках для області за рекомендаціями МОЗ України становить майже 3 тисячі (2979) ліжок.
Наразі для лікування хворих на COVID-19 в області визначено в області 23 заклади, де передбачено розгортання 2379 ліжок. Це: головний заклад – Хмельницька інфекційна лікарня (де у т. ч. виділені ліжка для лікування дітей), 3 міських лікарні (Хмельницька, Кам’янець-Подільська, Нетішинська), 16 ЦРЛ, 2 спеціалізованих заклади (Хмельницькі міський перинатальний центр для надання також акушерської допомоги та обласний заклад з надання психіатричної допомоги для лікування ковідних хворих з гострими психічними станами та тих, що перебувають на примусовому лікуванні) та обласний госпіталь ветеранів війни. 4 адміністративні території не мають спеціалізованого COVID-стаціонару, тому хворі Новоушицького району маршрутизуються до Дунаєвецької ЦРЛ, Білогірського – до Теофіпольської та Ізяславської, Старосинявського – до Старокостянтинівської, Ярмолинецького – до Городоцької ЦРЛ.
Наразі тільки обласний госпіталь не працює з хворими на ковід (триває підготовка до роботи при ускладненні ситуації). Впродовж останніх двох тижнів зайнятість розгорнутих ліжок становить до 40%. Більше 50% – у ХІЛ, ХМЛ, КП МЛ, Теофіпольській, Полонській, Дунаєвецькій, Волочиській ЦРЛ.
Департаментом розроблено план поетапногое збільшення ліжкового фонду згідно з рекомендаціями МОЗ за рахунок збільшення кількості ліжок у визначених ЗОЗ відповідно до фактичного їх заповнення та епідемічної ситуації на окремих територіях області.
Для надання високоспеціалізованої невідкладної допомоги хворим з ургентною патологією, які не мають підозри чи встановленого діагнозу COVID, основним закладом залишається Хмельницька обласна лікарня.
Для забезпечення потреб закладів до фінансування з НСЗУ самими закладами та Департаментом охорони здоров’я проводиться закупівля лікарських засобів, виробів медичного призначення, деззасобів та засобів індивідуального захисту. Обласною програмою на такі закупівлі передбачено 22 млн 275 тис. грн. Наразі укладено договорів та здійснено поставки на суму 18,9 млн. грн. Зокрема, закуплено ліків на суму 13,5 млн.грн, ЗІЗ – 3,8 млн. грн, деззасобів – на суму 148,2 тис. грн, тест-систем ІФА – на суму 554,0 тис. грн. Частина медикаментів та медичних виробів залишається у резерві для ймовірногонадзвичайногореагування. На закупівлю обладнання кошти обласного бюджету не скеровувались, проте з державних поставок отримано 4 апарати ШВЛ та очікуються додаткові поставки.
Дуже важливим, за словами Олександра Худенка, є формування команд медичного персоналу у визначених закладах. Наразі в них сформовано 122 команди персоналу, тобто на кількість ліжок, які функціонують, у цілому по області це становить 19,5 хворих на команду, що є достатнім. До складу медичних команд входить 1572 особи, у т. ч. 370 лікарів, 698 осіб середнього та 504 особи молодшого медичного персоналу. Якісний лікарський склад наступний: 128 анестезіологів, 76 терапевтів, 20 педіатрів, 34 інфекціоністів, 14 дитячих інфекціоністів, 3 пульмонологи та 95 лікарів інших спеціальностей.
Очільник Департаменту охорони здоров’я наголосив, що одним із основних завдань керівників влади, штабів та визначених ЗОЗ є підготовка до роботи за ймовірною високою потребою у наданні стаціонарної допомоги «ковідним» хворим, що передбачає формування команд медпрацівників, завершення будь-яких ремонтів (актуально для Славутської ЦРЛ), організація киснезабезпечення, створення запасу засобів індивідуального захисту, лікарських засобів та медичних виробів тощо.