27.08.2021 — 16:27

В.Білик: Кожна пам’ятка культурної спадщини має мати власника та належно охоронятися

Сьогодні заступник голови ОДА Володимир Білик за дорученням голови ОДА Сергія Гамалія провів нараду з представниками силових структур області, на якій обговорили проблеми збереження та ефективного використання об’єктів культурної спадщини, внесення об’єктів до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, профілактику правопорушень на пам’ятках та дотримання власниками об’єктів культурної спадщини режимів їх використання.

Як зазначив Володимир Якимович, Хмельниччина володіє безцінними пам’ятками культурної спадщини, серед яких замки, фортеці, храми, житлова архітектура, давні городища, природні ландшафти – загалом більше 4,5 тисячі пам’яток та об’єктів. Ретельно збережена й належним чином представлена культурна спадщина – це джерело зростання і духовного розвитку українського народу, національної самосвідомості. Це національна скарбниця, яка має бути доступна всім, незалежно від віку, соціального статусу, особливих потреб тощо.

Проте, з кожним роком проблеми збереження національної культурної спадщини набувають все більшого значення. Свідченням того є вдосконалення нормативної бази, зокрема базового Закону України «Про охорону культурної спадщини».

“Зараз перед нами постає завдання раціонального збереження та належного використання таких об’єктів. Кожна пам’ятка культурної спадщини має мати визначеного власника, який буде відповідати за неї,” – наголосив Володимир Білик.

Варто зазначити, що  в області майже 70% пам’яток потребують проведення реставраційних робіт. Найбільш загрозливим моментом для пам’ятки є розпочаті, але не закінчені реставраційні роботи у селищі Антоніни, с. Сутківці, м.Старокостянтинів, с.Тихомель, м.Камянець-Подільський.

Також у зв’язку з децентралізацією і створенням нових територіальних громад відбулася зміна власників об’єктів, що потребує переукладання усіх охоронних договорів на пам’ятки та об’єкти культурної спадщини. Як наслідок, пам’ятки культурної спадщини потерпають від проведення незаконних робіт, заміни елементів або повністю пам’ятних знаків на пам’ятках історії, самовільної зміни конструкцій будинків, недотримання режимів використання пам’яток, проведення будівельних робіт без погодження з органом охорони культурної спадщини чи відсутності проектної документації.

І найбільшою проблемою, за словами посадовця, у цій ситуації є те, що для виготовлення охоронної документації необхідно кошти, адже один комплект документації коштує орієнтовно 12 тисяч гривень.

Крім цього, пам’ятки археології страждають від «чорних археологів», які нищать їх, забираючи з контексту історичні предмети та артефакти. Довести, що такі люди працюють незаконно, важко, також складно довести, що вони знайшли археологічні предмети, адже обшуки на місці не дозволяються.

Існує чимало прикладів невиконання норм закону. Зокрема Ямпільська селищна громада та Старокостянтинівська громада мають 3 пам’ятки національного значення, але не поспішають з визначенням права власності, хоча активно використовують пам’ятки для своїх потреб. Також не поспішає пройти процедуру безхазяйного майна Ізяславська міська територіальна громада, яка цим самим пришвидшує руйнацію Садиби Сангушків.

“Маю глибоке переконання, що при тісній співпраці з Національною поліцією України, Службою безпеки України, обласною прокуратурою, судовими інституціями, а також з органами місцевого самоврядування зможемо забезпечити вирішення проблемних питань в галузі охорони культурної спадщини,” – підсумував Володимир Білик.

За результатами наради заступник голови ОДА доручив підготувати відповідне протокольне доручення з метою збереження та належної охорони об’єктів культурної спадщини.