03.08.2022 — 21:32

Хмельниччину з робочим візитом відвідав заступник Міністра освіти і науки України Олександр Костюченко

Підготовка освітянської галузі області до початку навчального року залишається одним із ключових напрямків роботи ОВА. Аби ознайомитися із станом безпекової ситуації та темпами підготовки захисних укриттів в закладах освіти області, на Хмельниччину з робочим візитом прибули заступник Міністра освіти і науки України Олександр Костюченко та начальник управління з питань державного майна та підприємств МОН України Євгеній Глушко.

Ключові питання, пов’язані із організацією навчального процесу в умовах воєнного стану, Олександр Костюченко та Євгеній Глушко обговорили з начальником ОВА Сергієм Гамалієм та його заступниками Сергієм Тюріним та Володимиром Юр’євим. Як зауважив заступник Міністра, візит, перш за все, має на меті ознайомлення з реальною ситуацією на місцях.

“Ми хочемо чітко розуміти, з якими проблемами стикається місцева влада, готуючись до початку навчального року в офлайн режимі, та яким чином можемо допомогти їх вирішити на своєму рівні, “- зазначив Олександр Костюченко.

Більш детально зазначену проблематику посадовці обговорили на робочій нараді із представниками Департаменту освіти, науки, молоді і спорту ОВА, управління з питань цивільного захисту населення, Управління Державної служби оцінювання якості освіти та ГУ ДСНС в області. До розмови долучилися також народний депутат Ігор Марчук та представники Хмельницької міської ради.

Як повідомив заступник директора Департаменту освіти науки, молоді і спорту ОВА Олег Мартинюк, на території Хмельницької області функціонують 1212 закладів освіти із загальною чисельністю учасників освітнього процесу понад 257 тисяч осіб. Загалом в області лише 148 закладів освіти (12,2%) мають спеціальні протирадіаційні укриття, 341 заклад освіти має найпростіші укриття (28,1%), ще 31 заклад планує використовувати укриття інших суб’єктів господарювання, що розташовані поблизу.

Щодо решти закладів освіти, то в більшості з них роботи з облаштування захисних споруд перебувають в активній стадії, адже завдяки рішенню уряду з’явилася можливість спрямувати на ці потреби відповідні кошти. Зараз в закладах працюють підрядники, проводяться ремонти, здійснюється закупівля усього необхідного для того, аби забезпечити належні умови перебування учнів. Більшість робіт планують завершити до 18 серпня. Разом, з тим експлуатація укриттів буде можливою лише у разі позитивного погодження актів їх оцінки представниками ДСНС.

Таким чином, працюватимуть закладів освіти в очному, дистанційному чи змішаному форматі, залежатиме саме від наявності укриття та достатньої кількості місць для учасників навчального процесу. За наявною наразі інформацією, із 579 закладів загальної середньої освіти в 198 навчання буде дистанційним через відсутність сховища. За змішаною схемою планують організувати навчання у всіх 20 закладах фахової передвищої освіти, 12 закладах профтехосвіти та  11 вишах Решта шкіл, 11 закладів ПТО та 2 заклади вищої освіти за умови відповідності сховищ вимогам розглядають варіант роботи в офлайн режимі.

В залежності від потужності захисних споруд цивільного захисту заклади можуть також  організовувати позмінне навчання. Обираючи форму навчання, також планують врахувати і думку батьків: з 1 серпня Управління Державної служби якості освіти в Хмельницькій області розпочало проводити в області відповідне опитування. Володимир Юр’єв наголосив, що алгоритм роботи кожного закладу напрацьовуватиметься індивідуально.

Окрему увагу під час розмови приділили також питанням кадрового забезпечення,  в тому числі працевлаштування вчителів з числа ВПО, навчання та залучення до навчання дітей з числа ВПО, роботи дитячих садків, перебігу цьогорічної вступної кампанії, а також підготовці закладів освіти до опалювального сезону.

Обласні посадовці також скористалися можливістю, аби поділитися з Олександром Костюченком власним досвідом у реалізації проєктів, які не мають аналогів в інших регіонах. Зокрема, Володимир Юр’єв розповів про досягнення команди освітнього хабу, який продемонстрував ефективність прогресивних підходів до надання освітніх послуг та високий рівень зацікавленості у них серед мешканців області та вимушених переселенців. Так, за час роботи хабу понад 5 тисяч осіб пройшли як короткострокове професійне навчання,  так і заняття, спрямовані на психологічну підтримку та розширення особистісних компетенцій. За трьома професіями – швачка, лісник та електрогазозварник –  вдалося залучити і фінансову підтримку міжнародних донорів, завдяки чому відбувся випуск перших 37 осіб, і практично всі вони уже працевлаштовані. Таке навчання буде проводитися і надалі.

Також заступник начальника ГУ ДСНС в області Андрій Козак розповів про інклюзивний клас безпеки, який функціонує на базі начально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, де в ігровій формі діти з вадами зору та слуху мають змогу опанувати основні правила безпечної поведінки та дій у критичних ситуаціях, що в умовах сьогодення є особливо актуальним.

Аналізуючи стан підготовки до нового навчального року в області, заступник Міністра відзначив високий рівень координації роботи ОВА, територіальних громад та надзвичайників. За його словами, завдяки активній комунікації між усіма ланками підготовка закладів проводиться системно та послідовно, що дозволить створити в них максимально безпечні умови для навчального процесу. Зауважимо, що за останніми даними,  Хмельниччина увійшла у п’ятірку кращих областей за станом підготовки укриттів, наразі вже готові до експлуатації 42,8% захисних споруд .

Аби особисто побачити, якими темпами  в області відбувається облаштування сховищ, Олександр Костюченко спільно з Володимиром Юр’євим відвідав декілька навчальних закладів у Хмельницькому, Ярмолинцях та Кам’янці-Подільському. Також високопосадовець ознайомився з умовами навчання в них і поспілкувався з керівництвом щодо основних викликів, які постають під час підготовки до нового навчального року та опалювального сезону.

“Жоден заклад не має залишатися із проблемами наодинці. Безпека учнів та забезпечення належних умов навчання для наших дітей та молоді – це наші ключові завдання, тому усі мають активно долучатися, кожен на своєму рівні, – наголосив Олександр Костюченко. – Міністерство також готове за потреби комунікувати з іншими органами влади і напрацьовувати необхідні рішення.”