15.12.2021 — 11:24
Забезпечення безбар’єрного доступу для осіб з інвалідністю

Інформація про доступність транспорту та об’єктів транспортної інфраструктури для осіб з інвалідністю у Хмельницькій області станом на 01.12.2021 року

Інформація про вжиті у 2019 році заходи щодо забезпечення безбар’єрного доступу осіб з інвалідністю до транспортної інфраструктури

Для покращення умов проживання осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в області працює  комітет забезпечення доступності осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури області. Відповідні місцеві комітети діють в усіх районах та містах області. У 2019 році проведено 2 обласних та 11 місцевих  засідань цих комітетів.

У жовтні 2019 року на засіданні колегії обласної державної адміністрації розглянуто питання забезпечення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. За результатами засідання видано розпорядження голови обласної державної адміністрації, яким передбачено проведення  заходів щодо створення сприятливих умов життєдіяльності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення на території області.

Протягом 2019 року в містах області з найбільшою чисельністю вжито ряд заходів для забезпечення доступності транспортної інфраструктури для осіб з інвалідністю. Зокрема, у 2019 році ХКП «Електротранспорт» (м. Хмельницький) укладено договір фінансового лізингу на придбання 10 тролейбусів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими можливостями (низькопідлогові), у рамках зазначеного договору на початку вересня 2019 року надійшло 5 тролейбусів, які наразі працюють на маршрутах, решта – 5 одиниць надійшли в грудні, їх запуск заплановано на І квартал 2020 року, придбано відповідно обладнані автобуси у містах Кам’янець-Подільський – 2 од., Шепетівка – 3 од., Красилів – 1 одиниця. На центральних міських маршрутах міста Хмельницький працює 44 автобуси та 30 тролейбусів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими можливостями. Крім цього, 57 автобусів та 29 тролейбуси обладнані кнопками сигналу до водія. Всі транспортні засоби, які працюють на маршрутах міста обладнані системою GPS – навігації та системою ТАБС для оголошування зупинок громадського транспорту. На 69 тролейбусах встановлені гучномовці для зовнішнього оголошування зупинок.

У місті Кам’янець-Подільський для перевезення осіб з порушенням зору на 208  транспортних засобах встановлено зовнішні звукові інформатори номера і кінцевих зупинок маршруту та звукові системи у салоні для оголошення зупинок.

Для осіб з обмеженими фізичними можливостями у містах Хмельницький та Кам’янець-Подільський зупинки громадського транспорту обладнані павільйонами та інформаційними табло з розкладом руху тролейбусів, автобусів.

З метою покращення умов та безпеки пересування осіб з вадами зору у місті Хмельницький протягом 2019 року влаштовано 2 світлофорних об’єкти з пішохідно-визивними пристроями, шістьма пристроями  мовного супроводу сигналів світлофорів, острівцем безпеки, пандусами та тактильними плитками. Додатково встановлено пристрої мовного супроводу сигналів світлофорів на 11 пішохідних переходах.

У грудні 2019 року на виконання постанови КМУ від 03.12.2008 №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» обласною державною адміністрацією встановлено вимогу щодо забезпечення роботи на об’єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 50 відсотків – з 1 січня 2020 року.

У більшості районів області та міст обласного значення діє послуга «соціальне таксі» для перевезення дітей з інвалідністю та  осіб з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарата.

Так, у м. Хмельницький здійснюється перевезення осіб з інвалідністю відповідно до Положення про порядок надання послуг на перевезення людей на візках («соціальне таксі»). Одержувачі послуги – особи та діти з інвалідністю, які пересуваються на візках. Послуги надаються спецтранспортом обладнаним гідравлічним підйомником. Протягом 2019 року для надання даної послуги з міського бюджету спрямовано 746,50 тис. грн та 180,00 тис. грн – на супровід осіб з інвалідністю по зору.

У ІV кварталі 2019 року у місті Славута для перевезення дітей та осіб з порушенням опорно-рухового апарата придбано спеціальний автотранспорт вартістю 680 тис. гривень.

В управлінні соціального захисту населення Красилівської райдержадміністрації створено діючий централізований банк даних щодо інвалідів і дітей-інвалідів, які потребують забезпечення спеціальним автотранспортом, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення. У серпні 2019 року Красилівська громада за результатами конкурсу, який проводився Мінсоцполітики України, отримала спеціалізований автомобіль для перевезення візочників.

У Волочиському районі забезпечено постійну роботу соціального таксі в межах Волочиської громади, а також при потребі здійснюються перевезення осіб з інвалідністю по території Хмельницької області. Станом на 15.12.2019 здійснено 927 перевезень.

Під час реконструкції та капітального  ремонту вулично-дорожньої мережі населених пунктів області здійснювалося влаштування пандусів, пониження бордюрів у місцях перехрещення доріг з тротуарами, пішохідних переходів. Зокрема, у місті Кам’янець-Подільський в місцях перетину пішохідних шляхів/тротуарів з проїжджою частиною влаштовано 24 похилі з’їзди-пандуси.

Найбільшим підприємством області з надання автостанційних послуг є ТОВ «Хмельницьктранс», в управління якого знаходяться 20 автостанцій. Всі автостанції пристосовані для осіб з обмеженими можливостями, а саме: облаштовані квиткові каси, громадські вбиральні, встановлені кнопки виклику та пандуси, призначені працівники, які відповідають за надання допомоги особам з обмеженими фізичними можливостями.

На залізничній стації Хмельницький організовано групи з надання допомоги пасажирам з інвалідністю (супровід по території вокзалу, посадка/висадка до/із вагону, доставка ручної поклажі тощо). Для забезпечення безперешкодного доступу осіб з вадами зору на входах до вокзалу встановлено звукові орієнтири «метроном-04», створено умови для комфортного пересування територією залізничного вокзалу, привокзальної площ, у  тому числі пандуси, підйомні платформи, спеціальні туалети, позначки та спеціальні кнопки виклику.

НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року
Методичні рекомендації щодо проведення моніторингу доступності об’єктів інфраструктури та веб-сайтів органів влади відповідно до потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення

Влаштування пандусів для людей (осіб) з інвалідністю

Інформація щодо створення необхідних умов для вільного доступу з обмеженими фізичними можливостями до будинків і приміщень Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) по Хмельницькій області станом на 01.07.2021