Безбар’єрний ЦНАП: крок до сучасних та інклюзивних послуг
Центри надання адміністративних послуг – це сучасні інструменти взаємодії громадян з державою. Щоб зробити їх ще доступнішими для всіх верств населення, в Хмельницькій області активно працюють над створенням безбар’єрного середовища.
Безбар’єрність у центрах надання адміністративних послуг – це не просто тренд, а нагальна необхідність, яка забезпечує рівні можливості для кожного громадянина. Це означає, що кожна людина, незалежно від її фізичних можливостей, віку чи соціального статусу, може легко і комфортно отримати необхідні адміністративні послуги.
Хмельницькою обласною військовою адміністрацією проведено детальний аналіз будівель 46 центрів надання адміністративних послуг, що розташовані на території Хмельницької області на предмет доступності їх будівель маломобільним групам населення. Серед найпоширеніших відхилень від державних будівельних норм у приміщеннях ЦНАПів є: відсутність вбиралень доступних для маломобільних груп населення, недотримання мінімальної ширини тротуарів 1,8 м; відсутність поручнів пандусів та сходів, ухил часто не відповідає нормативу 5%; відсутність маркування до укриттів та відсутність самих укриттів та інше.
За результатами оцінки та для досягнення безбар’єрності у центрах надання адміністративних послуг, територіальні громади області вживають необхідних заходів для приведення приміщень у відповідність до державних будівельних норм: від облаштування пандусів та спеціальних санвузлів до створення інформаційних матеріалів великим шрифтом та шрифтом Брайля.
Також важливу роль відіграють онлайн-сервіси. На головній сторінці офіційних веб-сайтів територіальних громад розміщено символ, за допомогою якого можна перейти на адаптовану версію сайту, відповідно до потреб осіб з порушенням зору, слуху та інтелектуальними порушеннями. В інтерфейсі адаптованої версії сайту наявні спеціальні можливості, зокрема: можливість користуватися інверсійними кольорами та збільшеними елементами чи голосовим супроводом. Користувачі на сайті мають можливість працювати з адаптивними програмами екранного доступу, які забезпечують звукове та брайлівське введення даних. Окрім того, мультимедіа і графічні матеріали, інформаційна стрічка дублюються у вигляді звичайного тексту, а масштаб шрифту змінюється до 200% без втрати змісту і функціональності сайту. Це дозволить отримати багато послуг, не виходячи з дому.
Безбар’єрність у центрах надання адміністративних послуг – це важлива складова сучасного суспільства. Це важливий крок до інклюзивного суспільства, де кожна людина має рівні можливості.