26.01.2018 — 08:54

Управління Держпраці: на основі рішення суду на підприємство накладено штраф у розмірі 111 690 грн.  

 

Непоодинокими випадками в Україні, в тому числі і в Хмельницькій області, є травмування або загибель працівників на виробництві, які виконували роботу без офіційного оформлення трудових відносин. Відтак потерпілим щоб довести факт перебування у трудових відносинах з роботодавцем для отримання страхових виплат від держави доводиться відстоювати свої права у суді.

До суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю звернулась дружина працівника підприємства, який загинув внаслідок нещасного випадку, про встановлення факту перебування у трудових відносинах та зобов’язання внести запис у трудову книжку. Зокрема, після смерті чоловіка, у березні 2015 року, їй стало відомо, що у його трудовій книжці відсутній запис про перебування у трудових відносинах з вищевказаним товариством. Встановлення даного факту їй необхідно для належного оформлення та отримання страхових виплат у разі настання нещасного випадку на виробництві.

За даним фактом внесено відомості у ЄРДР та розпочато кримінальне провадження.

Відповідно до положень ч.ч.1,3,4 ст.24 Кодексу законів про працю України, ст.ст.256 – 259 ЦПК України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що чоловік працював різноробочим в ТзОВ з 1 жовтня 2013 року по день смерті – 17 березня 2015 року. Відповідач зобов’язаний  внести запис до трудової книжки загиблого про прийняття його на роботу на посаду різноробочого з 1 жовтня 2013 року та запис про припинення роботи у зв’язку зі смертю 17 березня 2015 року.

Варто зауважити, що за таке порушення законодавства про працю, крім адміністративної та кримінальної відповідальності роботодавця, передбачено також фінансову відповідальність. Управлінням Держпраці у Хмельницькій області за рішенням Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області та відповідно до статті 265 КЗпП України накладено штраф на суб’єкта господарювання у розмірі 111 690 гривень.

Держпраці вкотре звертає увагу, що згідно зі статтею 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Держпраці наголошує, що згідно статей 232 та 235 Кодексу законів про працю України працівники, які працюють без укладання трудового договору, мають право звернутись до суду з позовом про зобов’язання оформлення трудових відносин та встановлення періоду роботи.

При винесенні рішення щодо зобов’язання оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, суд одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у даному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.