27.08.2020 — 09:56

“Зробимо все, щоб діти навчалися в безпечних умовах” – Д.Габінет

В області функціонує 745 закладів дошкільної освіти, з яких 168 є структурними підрозділами шкіл, у них виховується 45,5 тис. дітей; 645 закладів загальної середньої освіти, де освітнім процесом буде охоплено 138 тис. дітей; 28 закладів професійної (професійно-технічної) освіти, у яких здобувають освіту понад 8 тис. учнів, 21 заклад фахової передвищої та 11 закладів вищої освіти (27982 тис. студентів), 74 позашкільних заклади освіти, які нараховують близько 50 тис. вихованців. Про це повідомив директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олег Фасоля на розширеному засіданні колегії ОДА під час обговорення питання щодо стану підготовки закладів освіти Хмельницької області до 2020/2021 навчального року.

Голова облдержадміністрації Дмитро Габінет підкреслив, що освіта є одним із пріоритетних напрямків політики нашої держави.

“Ми розуміємо, що цей рік розпочинається в, дійсно, особливих умовах, і до традиційних питань, які зазвичай мають бути вирішені до початку навчання, додаються нові виклики, пов’язані з пандемією, з витрачанням додаткових коштів, з підвищеною відповідальністю тих осіб, які організовують навчальний процес, – зауважив очільник області. – Тому прошу усіх посадових осіб взяти під особистий контроль те, як наші школи, садочки, виші розпочнуть діяльність уже 1 вересня. Розуміємо, що поки що ситуація в Україні є контрольованою, і навчальний процес повинен розпочатися саме в очній формі. Невідомо, як буде розвиватись ситуація з коронавірусом на території нашої держави далі, але тим не менш зробимо все, щоб діти навчалися в безпечних умовах.”

Як зазначив Олег Фасоля, керівниками закладів уже вживаються заходи, спрямовані на те, аби забезпечити виконання вимог нових нормативних документів, що регламентують проходження освітнього процесу в умовах адаптивного карантину. Зокрема, на забезпечення освітніх установ необхідними засобами захисту станом на 10.08.2020 було витрачено майже 5,0 млн. гривень. Для стовідсоткового забезпечення учасників освітнього процесу засобами захисту необхідно додатково понад 24,0 млн. гривень.

Далі головний освітянин області більш детально розповів про те, як навчальні заклади підготувалися до початку навчального року.

Основні тези доповіді

➡ На утримання всіх установ та закладів освіти у 2020 році передбачено 6,5 млрд грн, у тому числі понад 2,9 млрд грн освітньої субвенції на оплату праці педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів, а також професійно-технічних навчальних закладів у частині надання повної загальної середньої освіти.

➡ Кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” в сумі 39 791,6 тис. грн розподілено між бюджетами адміністративно-територіальних одиниць.

➡ На 10.08.2020 профінансовано видатки з обласного бюджету в сумі 19676,400 тис. грн, з них освоєно – 3889,477 тис. грн, або 19,8 відсотка.

➡ В рамках реалізації в області проєктів “Новий освітній простір” у поточному році на завершення реконструкції Жердянської та Закупнянської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів Чемеровецького району з державного бюджету виділено 23,3 млн грн, з місцевих бюджетів – 5,8 млн гривень.

➡ На 01 серпня Міністерством освіти і науки України погоджено 8 проєктів, що реалізовуватимуться за загальним фондом на суму 19,9 млн гривень в рамках програми програми “Спроможна школа для кращих результатів”, на виконання якої Хмельницькій області виділено 100,0 млн гривень. Очікують погодження проєкти, які можуть фінансуватися по спеціальному фонду.

➡ На оснащення закладів загальної середньої освіти обладнанням для навчальних кабінетів і STEM-лабораторій, виділено 21 625,1 тис. гривень. Визначено 36 навчальних закладів, які відповідають цим вимогам. Після погодження МОН буде здійснено придбання обладнання для навчальних кабінетів і STEM-лабораторій.

➡ За напрямом “Ремонт обладнання та придбання обладнання для їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти” області виділено 13 394,0 тис. грн, які профінансовано у повному обсязі. Освоєно 798,165 тис. грн або 6 відсотків. У більшості адміністративно-територіальних одиниць освоєння коштів на стадії проведення державних закупівель та очікування поставки товару.

➡ На підготовку закладів освіти до нового навчального року, будівництво, реконструкцію, поточні та капітальні ремонти з місцевих бюджетів освоєно 21,5 млн гривень. Проведено капітальний ремонт та реконструкцію 7 навчальних приміщень, 5 їдалень та однієї спортивної зали, 40 котелень, 543 п/м зовнішніх та 286 п/м внутрішніх водомереж, в 11 школах відремонтовано систему опалення, у 3 – проведено утеплення фасадів та горищних перекриттів, у 15 – відремонтовано покрівлі, замінено на металопластикові 316 вікон.

➡ Планується завершити будівництво Залузького ліцею на 200 місць, Корчицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 196 місць та Новолабуньської загальноосвітньої школи І-ІІІ на 274 місця, на що з державного бюджету виділено 25,1 млн грн, з обласного – 6,3 млн грн та місцевих бюджетів – 2,8 млн гривень.

➡ Організовано стовідсоткове підвезення учнів та педагогічних працівників до місця навчання, роботи і дому. Парк шкільних автобусів становить 428 одиниць, з яких 390 задіяно у підвезенні. Цьогоріч заплановано придбати 16 шкільних автобусів. За результатами тендерних процедур вже підписано договори на придбання 14 шкільних автобусів.

➡ На підготовку робітничих кадрів у 17 закладах професійної (професійно-технічної) освіти, які фінансуються з обласного бюджету, у 2020 році виділено 257 372,7 тис. грн, у тому числі: 36 399,2 тис. грн – кошти освітньої субвенції, які забезпечують стовідсоткову потребу навчальних закладів для виплати заробітної плати педагогічним працівникам; 9 565,2 тис. грн – на капітальні видатки.

➡ Для укомплектування аудиторій загальноосвітніх предметів у шістнадцяти закладах професійної (професійно-технічної) освіти придбано комп’ютерне обладнання – 1265,64 тис. гривень.

➡ Заклади професійної (професійно-технічної) освіти беруть активну участь у розробці проєктів регіонального розвитку. Зокрема, п’ять проєктів, отримали фінансування за рахунок коштів Програми секторальної підтримки ЄС, бюджет яких становить 30,0 млн. гривень. У рамках реалізації проєкту регіонального розвитку “Стимулювання розвитку новаторської та раціоналізаторської роботи в навчальному закладі як один з факторів підвищення якості підготовки робітничих кадрів для потреб регіону” відкрито STEM-центр Хмельницького професійного ліцею електроніки, який облаштовано новітнім сучасним обладнанням. На базі STEM-центру здобувачі освіти мають можливість займатися такими напрямами як робототехніка, 3D-моделювання, основи програмування та основи інформаційної безпеки.

➡ Аналогічні центри у рамках реалізації проєкту за іншими професіями до кінця року буде створено ще у чотирьох закладах професійної освіти. Крім цього, за рахунок залишку коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам буде оснащено обладнанням STEM-лабораторію Вищого професійного училища № 25 м.Хмельницького для здобуття повної загальної середньої освіти.

➡ Обсяг видатків загального фонду на 2020 рік для закладів фахової передвищої освіти, які фінансуються за рахунок коштів обласного бюджету, становить 144 128,9 тис. грн, у тому числі для закладів, які фінансуються через Департамент освіти і науки облдержадміністрації, – 39 443,8 тис. грн, на проведення протипожежних заходів згідно з приписами Головного управління ДСНС України в області – 2 561,9 тис. гривень.

➡ Видатки на оплату послуг з підготовки фахівців у закладах вищої освіти ІІІ-ІV рівня акредитації комунальної форми власності на 2020 рік становлять 82  726,6 тис. гривень.

➡ На проведення протипожежних заходів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти виділено 8167,8 тис. грн.; для закладів фахової передвищої освіти, які фінансуються за рахунок коштів обласного бюджету – 2 561,9 тис. гривень; для закладів вищої освіти з обласного бюджету виділено 1 796 тис. гривень.

Підсумовуючи обговорення, Дмитро Габінет акцентував увагу керівників районів та ОТГ на питанні ефективного використання коштів субвенцій. Він наголосив, що в окремих регіонах цей процес необхідно прискорити, та запевнив, що у разі потреби фахівці ОДА готові надавати будь-яку консультативну допомогу у цих питаннях, аби кошти, виділені для області, були освоєні вчасно та максимально ефективно. Разом з тим, голова ОДА застеріг, що зволікання із проведенням необхідних процедур може призвести до того, що виділені кошти не будуть використані частково чи в повному обсязі і повернуться до державного бюджету у зв’язку із закінченням бюджетного року.