01.02.2021 — 14:46

Як буде відбуватися вакцинація від COVID-19: брифінг

Сьогодні на брифінгу заступниця директора Департаменту охорони здоров’я ОДА Тетяна Косовська розповіла про ключові питання кампанії з вакцинації від COVID-19.

Головні тези:

➡ В Україні прийняте стратегічне рішення щодо проведення імунізації населення від COVID-19. Наказом МОЗ України затверджено Дорожню карту вакцинації населення у 2021-2022 роках. Наприкінці тижня Уряд затвердив Календарний план безкоштовної вакцинації від COVID-19 на поточний рік. Передбачено проведення вакцинації спеціалізованими мобільними бригадами на пунктах щеплень в закладах первинної ланки надання медичної допомоги та у тимчасових пунктах щеплень. Бригади пройдуть навчання і працюватимуть стабільно протягом двох років.

➡ З огляду на обмежену доступність вакцини та необхідність планування імунізації у спосіб, що не перевантажить існуючу систему охорони здоров’я та не вплине негативно на якість проведення рутинної вакцинації від інших інфекційних хвороб, проведення вакцинації від COVID-19 буде проводитися за послідовними етапами з пріоритетом груп ризику, до яких віднесені медики, військові, особи старшого віку. Цього принципу дотримуються і в ЄС.

➡ На першому етапі щеплення отримають персонал закладів, що задіяні в наданні стаціонарної допомоги хворим на COVID-19 (їх в області 23), персонал та підопічні закладів сфери соціального захисту населення. Щеплення буде проводитися мобільними бригадами орієнтовно протягом трьох місяців. Дорожньою картою також передбачено щеплення інших категорій медиків, а також військовослужбовців ЗСУ і Національної Гвардії України, які беруть участь в ООС. Мобільні бригади зможуть проводити вакцинацію близько 100 осіб на день.

➡ На другому етапі будуть вакцинувати персонал інших закладів охорони здоров’я, працівників соціальної сфери, осіб від 80 років. Вакцинація буде проводитися як мобільними бригадами, так і на пунктах щеплень.

➡ На третьому етапі щеплення зможуть отримати особи віком 65-79 років, працівники сфери освіти, а також працівники критично важливих структур національної безпеки (ДСНС, СБУ, ЗСУ, МВС).

➡ На четвертому етапі буде проводитися вакцинація осіб віком  60-64 роки та осіб віком  18-59 років, що входять до групи ризику по захворюванню на COVID-19, а також інші особи з груп ризику, громадяни, що проживають на тимчасово окупованих територіях, громадяни, що перебувають у місцях обмеження волі, працівники місць обмеження волі та слідчих ізоляторів (переважно у пунктах щеплень).

➡ На п’ятому етапі вакцинуватимуть всі інші категорії населення.

➡ Процедура проведення імунізації передбачає певну логістику: реєстрацію вакцини, поставку в Україну і зберігання при -70С, поставку в область п’ятиденного запасу вакцини, доставку в пункти вакцинації і мобільних бригад.

➡ На разі розглядається можливість поставки в Україну декількох видів вакцин, зокрема. Pfizer, AstraZeneca. В жодному разі не розглядається питання закупівлі вакцини російського виробництва.

➡ Вакцинація буде виключно добровільною. Немає єдиного підходу щодо імунізації перехворілих. В світовій практиці є різні варіанти. Наразі офіційної інформації від МОЗ Департамент охорони здоров’я не має. Протипокази до щеплення зазначаються в інструкції виробника.

➡ Активну імунізацію проти COVID-19 вже проводить Ізраїль (щеплено більше половини населення), США (30%), ОАЄ.

➡ Питання щодо обов’язкової вимоги наявності щеплення від COVID-19 при перетині кордону вирішується в кожній з країн окремо, але така практика впроваджена, наприклад, в Грузії.

➡ Відповідно до інформації МОЗ України, холодильне обладнання для зберігання вакцин з температурним режимом до -70С потрібне лише на національному рівні. П’ятиденний запас вакцин буде надходити на обласну базу спецмедпостачання з вимогою збереження при температурі +2+8С, його щоденно отримуватимуть представники закладів і отримана вакцина має бути використана протягом п’яти годин з часу отримання.

➡ В області проводиться відповідна робота з підготовки до імунізації в області. Зокрема, визначені відповідальні особи в кожному закладі охорони здоров’я та їх функції, затверджено склад 26 мобільних бригад. Початково МОЗ планувало створення в області 10 таких бригад, тоді як Департамент охорони здоров’я планував створити таку бригаду на базі кожного ЦПМСД (всього 32). В результаті перемовин Департамент охорони здоров’я настояв на дотриманні територіального принципу в роботі мобільних бригад, таким чином було погоджено роботу 26 мобільних бригад (окрім центрів, що обслуговують порівняно невелику кількість населення: Сатанівського, Війтовецького, Смотрицького, Гуменецького, Наркевицького, Меджибізького, Чорноострівського та Шепетівського міського ). На базі двох  Хмельницьких міських ЦПМСД створено по 2 мобільних бригади.

➡ Для першого етапу в області підлягають 155 працівників мобільних бригад (78 дали згоду), 6742 працівників лікувальних закладів, що надають стаціонарну медичну допомогу хворим на COVID-19 (дали згоду 2653), 70 працівників лабораторій, що проводять дослідження на COVID-19 (погодилися 22), 776 працівників екстреної медичної допомоги (погодилися 147), 1906 осіб, що перебувають у спеціалізованих закладах системи соціального захисту (погодилися 1335), 1539 працівників спеціалізованих закладів системи соціального захисту (дали згоду 691). Отже, з  11198 осіб, що можуть бути вакциновані, дали згоду на проведення щеплення 4926 осіб. На другому етапі можуть бути щеплені 67435 осіб, вже дали згоду 16119 осіб. Розрахунки щодо необхідної кількості вакцин для області направлені до МОЗ.

➡ У МОЗ акцентують увагу на тому, що п’ятий етап вакцинації буде розпочатий за умови вільного доступу до вакцини.

➡ Перевірено та надано до МОЗ інформацію про готовність холодильного обладнання в ЦПМСД до проведення імунізації від COVID-19. Звітність щодо проведення вакцинації буде заноситися он-лайн в спеціалізовану базу даних.

➡ Щодо запасів засобів індивідуального захисту, лікарських засобів та засобів спеціального медичного призначення, що сконцентровані на обласній базі спецмедпостачання. За кошти обласного бюджету, що були виділені минулого року, на базі створено запас зазначених засобів з метою оперативного реагування у випадку різкого погіршення епідемічної ситуації в області та її окремих територіях та нестачі на їх закупівлю коштів, що виплачуються лікувальним закладам за контрактами з Національної Службою Здоров’я України. Зокрема, за епідеміологічним прогнозом очікується можливе збільшення захворюваності на коронавірусну хворобу у лютому. Департамент зобов’язаний створити 3-місячний запас цих засобів, що дозволить контролювати ситуацію в закладах охорони здоров’я, направляти ліки та засоби захисту саме туди, де виникатиме потреба, та уникнути кризових ситуацій. Наразі запитів із закладів охорони здоров’я щодо потреби їх забезпечення не було, крім Хмельницької інфекційної лікарні, де ці потреби задоволені.