23.06.2021 — 09:19

Інформація про організацію та діяльність закладів охорони здоров’я області в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19

Сьогодні під головуванням першого заступника голови ОДА Сергія Тюріна відбулося засідання колегії ОДА. З першого питання про організацію та діяльність закладів охорони здоров’я області в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 доповів директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Олександр Завроцький.

 ➡ Всього в області наразі функціонує 87 закладів охорони здоров’я, з них 32 центри ПМСД, 36 закладів вторинної спеціалізованої медичної допомоги та 19 обласних закладів третинного високоспеціалізованого рівня.

 ➡ Первинну медичну допомогу в області надають, крім суб’єктів підприємницької діяльності, 32 центри ПМСД, структурними підрозділами яких є 252 амбулаторії загальної практики/сімейної медицини, з них 158 у сільській місцевості, у т. ч. 30 побудовано у рамках програми «Медична реформа для сільської місцевості. У структурі амбулаторій функціонує 723 фельдшерсько-акушерських пункти та 190 медичних пунктів тимчасового базування. Питання оптимізації мережі ФАПів, яка в області надто розгалужена, залишається актуальним.

 ➡ Майже 87% населення області заключили декларації з лікарями первинки.

 ➡ У минулому році для поліпшення якості надання медичної допомоги у центри ПМСД закуплено необхідну апаратуру на загальну суму 21,3 млн. грн. та 40 санітарних автомобілів.

 ➡ Відповідно до реального фінансування в закладах області проведені заходи з оптимізації штатних розписів. За 2020 рік кількість штатних посад зменшилась на 1368,5, з них: по обласних закладах- на 962. Станом на початок цього року (звітність річна) в закладах охорони здоров’я області працює 22 тисячі 215 осіб, з них 4353 лікаря, 9256 осіб середнього медичного персоналу, 4286 молодшого та 4113 іншого.

 ➡ Відповідно до постанов Уряду у Хмельницькому госпітальному окрузі визначено 10 опорних закладів охорони здоров’я. Це багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування II рівня – Хмельницька обласна лікарня та 9 БЛІЛ І рівня, з них 2 міських лікарні (Хмельницька і Кам’янець-Подільська) та 7 бувших ЦРЛ (Дунаєвецька, Городоцька, Волочиська, Красилівська, Славутська, Старокостянтинівська, Шепетівська).

 ➡ За програмою «Велике будівництво» у цих закладах завершуються роботи з реконструкції та капітальних ремонтів приміщень приймальних відділень, де проведено монтаж сучасного обладнання, що закуплено за кошти державного бюджету: по 7 апаратів комп’ютерної томографії ультразвукової діагностики та 6 -цифрової рентгендіагностики. Це обладнання наразі перебуває на зберіганні та буде введено в експлуатацію після отримання сертифікатів на відповідні приміщення та оновлення/отримання ліцензій на використання.

 ➡ Всього у заклади охорони здоров’я вторинного рівня за минулий рік поступило обладнання на суму 72 млн. грн, з них у заклади міст Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Нетішин – на загальну суму 62 млн. грн.,

 ➡ 14 обласних закладів забезпечують надання третинної високоспеціалізованої медичної допомоги: це обласна та обласна дитяча лікарня, 7 центрів, заклад з надання психіатричної допомоги, госпіталь ветеранів війни, протитуберкульозний диспансер, стоматполіклініка, спеціалізований будинок дитини. Решта закладів мають специфічні функції і фінансуються за кошти медичної субвенції або обласного бюджету.

 ➡ Основним джерелом фінансування закладів охорони здоров’я є надходження коштів з державного бюджету через НСЗУ. 70 надавачів первинної медичної допомоги в області, з яких 32 центри ПМСД, уклали договори з НСЗУ на суму понад півмільйона гривень. 56 надавачів спеціалізованої медичної допомоги, у тому числі 7 приватних, уклали договори на суму 1,4 млрд. грн.

 ➡ Пандемія внесла суттєві корективи у діяльність закладів охорони здоров’я. Відвідуваність амбулаторно-поліклінічних закладів знизилась на 29%, кількість хворих, які проліковані у стаціонарах, загальна кількість проведених ультразвукових, функціональних та ендоскопічних досліджень – майже на третину, операцій у стаціонарах – на 22%, у поліклініках – на 29%. Обсяги госпіталізацій хворих у невідкладних станах знизились незначно, а при інсультах – зросли.

 ➡ При цьому у минулому році майже у 40 тисяч населення області зареєстровано гостру респіраторну хворобу COVID-19 та за 5 місяців цього року перехворіло понад 48 тисяч осіб, тобто усього хворіло майже 90 тисяч мешканців області. Померло у минулому році 505 хворих, за 5 місяців цього року — 1135. Переважали хворі у віці 50-64 роки та 30-49 років.

 ➡ В умовах «червоної зони» визначених закладів стало 27 з максимальною кількістю 3327 розгорнутих ліжок. Пік госпіталізації припав на 12 квітня, коли у всіх стаціонарах області лікувалось 2759 хворих та осіб з підозрою.

 ➡ У минулому році прийнято низку розпоряджень для освоєння в області виділених коштів державного бюджету у загальній сумі 78 млн. грн. Також за рахунок коштів державного бюджету в область надійшло 7 апаратів ШВЛ на суму майже 3 млн. грн. З обласного бюджету у 2020 році виділено та освоєно кошти у сумі майже 25 млн. грн., у І кварталі 2021 року – майже 5 млн. грн..

 ➡ Цього року за кошти державного бюджету закуплено 596 кисневих концентраторів на суму 22 млн. грн. для закладів первинної медичної допомоги та рішенням квітневої сесії обласної ради для 12 закладів області виділено кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації для монтажу кисневих станцій у сумі майже 5 млн. грн., з них 4 — для госпіталю ветеранів війни.

 ➡ Організовано проведення сучасної та своєчасної діагностики коронавірусної хвороби. Працювало 59 мобільних медичних бригад у 42 закладах охорони здоров’я для відбору зразків біологічного матеріалу на ПЛР- дослідження. В подальшому організовано роботу стаціонарних пунктів тестування. З грудня запроваджені дослідження з використанням експрес-тестів на антиген до коронавірусу, що отримані за рахунок централізованих поставок з державного бюджету на суму майже 30 млн. грн..

 ➡ Наразі актуальною є вакцинація населення області проти коронавірусної інфекції. Галузевим наказом у грудні 2020 року затверджена Дорожня карта з проведення щеплень за послідовними етапами з пріоритетом щеплення груп високого ризику. Для виконання цієї роботи Департаментом проведено значну організаційну роботу. Зокрема, організовано та проведено навчання медичного персоналу для проведення щеплень у складі 64 мобільних бригад для роботи на тимчасових пунктах щеплень та 80 постійних пунктів щеплень при центрах ПМСД. Із 64 мобільних бригад 16 підготовлені для роботи з вакциною «Пфайзер», 24- з вакциною «АстраЗенека» та 24 – «Короновак».

 ➡ Вакцинальна кампанія в області розпочалась 25 лютого. Станом на 18 червня щеплено майже 44 тисячі жителів або 3,5% населення області, що відповідає середнім даним по Україні, з них 39 тисяч отримали першу дозу і понад 4,5 тисячі — дві дози та завершили вакцинацію. Із загальної кількості вакциною АстраЗенека щеплено 65%, Сіновак – 7,6% та Пфайзер – 17,4%. Для проведення щеплень у вихідні дні з червня розгорнуті центри вакцинації в обласному центрі та м. Кам’янець-Подільському. Вивчається доцільність роботи такого центру у м. Славута.

Підсумовуючи сказане, Сергій Тюрін відмітив, що сьогодні в державі відбувається низка перетворень у різних напрямках, але реформа галузі охорони здоров’я займає особливе місце з багатьох причин, що є абсолютно обґрунтованим. Крім того, колишні заклади змінили власника через адміністративно-територіальну реформу. Надзвичайна ситуація природного характеру державного (навіть всесвітнього) рівня, яка пов’язана з поширенням коронавірусної інфекції, також ускладнює і без цього складні процеси перетворення. За його словами, медична галузь залишається одним з найскладніших напрямів соціальної сфери, її реформування є довгоочікуваним та складним.

Також змінилася система фінансування галузі. Саме фінансова спроможність територіальних медичних закладів сприятиме їх збереженню. Важливо, щоб керівництво комунальних неприбуткових підприємств спільно з їх власниками приймали ефективні рішення щодо впорядкування структури, потужностей, штату та будівель цих медичних установ.

“Питання надання необхідного обсягу медичної допомоги мешканцям територій області передбачає прийняття ефективних місцевих програм підтримки закладів понад фінансовий ресурс з Національною службою здоров’я України. Такі програми дозволять забезпечити належний матеріальний стан закладів охорони здоров’я, оснастити відповідно до сучасних вимог, гарантувати оплату комунальних послуг, проводити ремонти, будівництво, подальшу комп’ютеризацію із упровадженням телемедичних послуг”, – сказав посадовець.