Хмельницька
обласна державна адміністрація

 Офіційне інтернет-представництво

Версія для людей
з вадами зору

12.01.2016 — 11:17
Сільське господарство Хмельницької області

Агропромисловий комплекс Хмельницької області

Адміністративно-територіальний устрій області

 Загальна площа області  20.6 тис. кв. км,  3.4% від території України.
Кількість адміністративних районів – 20:
Всього в області 1451 населений пункт.
Міста обласного підпорядкування – 6:
Міст районного значення – 7
Селищ міського типу – 24
Сільських населених пунктів – 1409
Сільських рад – 377
Селищних рад – 24
Міських (міст районного значення) рад – 7
Міських (міст обласного значення) рад – 6
Об’єднаних територіальних громад –  26

 

Рослинництво

Протягом поточного року нашим Департаментом та районними управліннями агропромислового розвитку  проводилася організаційно-методична робота щодо своєчасного проведення комплексу весняно-польових робіт, догляду за посівами,  збирання зернових і технічних культур, сівби озимих культур урожаю наступного  року.

У 2016 році загальна посівна площа  по  всіх категоріях господарств області складала  1 млн.149 тис. га  що  на 21 тис. га більше попереднього року і є найвищим показником за останні 25 років. Суттєво збільшено посівні площі цукрових буряків (+11,8 тис. га), соняшника (+74 тис. га), кормових культур (+ 10 тис.га). Весь комплекс весняно-польових робіт проведено в оптимальні строки та на високому технологічному рівні.

В 2016 році  ранніх зернових культур зібрано біля  2  млн.тонн  при урожайності  53,7 ц/га, що є другим показником в Україні.

Суттєвих  досягнень одержали товаровиробники області у вирощуванні  таких стратегічних культур, як кукурудза на зерно, середня урожайність якої становить 73 ц/га, соя – 22 ц/га, соняшник – 30 ц/га.

За підсумкам всіх збиральних робіт  валовий збір зернових в заліковій вазі становить 3076 тис. тонн (+ 0,1 млн. тонн до минулого року) при середній урожайності 57,6 ц/га, а показник урожайності по сільгосппідприємствах ще вищий – 61,2 ц/га.

Цукрові буряки вирощувалися на площі 37 тис. гектарів. Валове виробництво цукросировини, при урожайності 446 ц/га, склало понад 1,5 млн. тонн, а  виробництво цукру – понад 230 тис. тонн (+ 60 тис. тонн  до 2015 року).  У сезоні цукроваріння  брали участь 5 цукрових заводів, які на даний час завершили переробку цукросировини.

В області у цьому році вироблено 1 млн. 320 тис. тонн картоплі і 220 тис. тонн овочів. Самозабезпеченість населення області цими видами продукції становить 670 та 130 відсотків  відповідно.

З осені поточного року аграріями області закладався потужний фундамент під урожай наступного року. В області посіяно  231 тис. га (-30 тис. га) озимих зернових культур та 74 тис. га озимого ріпаку.  Практично на всіх площах отримані сходи, які на 70% перебувають у доброму та задовільному стані.

Для своєчасного засіву ярого клину, з осені минулого року виорано на зяб 343 тис. га ріллі, в тому числі глибока оранка проведена  на площі 25 тис. га.

З  метою підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва у грудні поточного року розпочато цикл навчань керівників та спеціалістів агроформувань всіх форм власності за участю науковців, де розглядалися питання сучасних технологій вирощування  сільгоспкультур, ефективних методів господарювання та визначення пріоритетних напрямів розвитку виробництва.

Крім того, агроформуваннями всіх форм власності формується матеріально- технічна база для проведення комплексу весняно-польових робіт 2017 року, визначаються джерела фінансування весняно-польових робіт, вирішуються питання кредитування.

Тваринництво

Тваринництво є важливою галуззю сільського господарства, що дає значну частину його валової продукції. Значення цієї галузі визначається не тільки високою часткою її у виробництві валової продукції, але і великим впливом на економіку сільського господарства, на рівень забезпечення важливими продуктами харчування, створення робочих місць, розвиток соціальної сфери, переробної та харчової промисловості. Найбільш поширеними напрямами спеціалізації тваринницьких господарств в області в даний час залишаються: молочне скотарство, свинарство, птахівництво.

В області є всі потенційні можливості для збільшення виробництва продукції даної галузі. По всіх категоріях господарств на 1 січня 2017 року утримувалося 231,2  тис. голів великої рогатої худоби, з них 136,0 тис. корів, 330,0  тис. голів свиней, 27,3 тис. гол. овець та кіз і 9,08 млн. голів птиці.

За попередніми підсумками роботи 2016 року сільськогосподарських товаровиробників різної форми власності, Хмельницька область з чисельності поголів’я великої рогатої худоби займає 3 місце в Україні, по темпах його росту – 6; з чисельності поголів’я корів – 2 місце, по темпах його росту – 1; з чисельності поголів’я свиней – 9 місце, по темпах його росту – 7; з чисельності поголів’я птиці – 5 місце, по темпах його росту – 2.

По всіх категоріях господарств реалізовано 98 тис. тонн м’яса, вироблено 591,2 тис. тонн молока,  1026,5 млн. штук яєць, 8 тонн вовни.

Основним пріоритетом розвитку галузі тваринництва є збільшення виробництва продукції (молока, м’яса, яєць) до кількості, що забезпечить  її споживання  на рівні раціональних норм. Це буде здійснюватись за рахунок будівництва, реконструкції великих тваринницьких комплексів і ферм, розвитку кооперативного руху.

Сільськогосподарські підприємства у 2016 році за власні кошти  здійснювали  будівельні роботи на 5 великих об’єктах в тваринництві, а саме: на молочнотоварній фермі ФГ «Бізон-1» с. Сахнівці Старокостянтнівського району, на чотирьох свинокомплексах: ФГ «Династія», с. Йосипівка Старокостянтинівського,  ПП «Аграрна компанія 2004» с. Свіршківці Чемеровецького та с. Бубнівка Городоцького, ТОВ «Камчатка» (четвертий модуль) с.Теліжинці  Ізяславського районів.

Введено в дію два свинокомплекси у ТОВ «Камчатка» (третій модуль) с. Теліженці Ізяславського та ПП «Аграрна компанія 2004» с. Доброгорща Хмельницького районів. Повністю завершили роботи по реконструкції приміщень для утримання великої рогатої худоби у СТОВ ім. Шевченка                    с. Копачівка Деражнянського та ВП АФ «Хлібороб» с. Жучківці та    СТОВ «Шумовецьке», с. Шумівці Хмельницького районів. На території Деражнянського району в с. Плюшки ТОВ ІЕК «ТОРГДІАЛ» відновлено роботу вівцеферми.

Харчова та переробна промисловість

За 2016 рік індекс виробництва промислової продукції харчової та переробної промисловості склав 111,2%.

Росту досягнуто в цукровій галузі – 136,1%, виробництві борошна і круп – 111,8%, олії та тваринних жирів – 144%, напоїв – 104,1%.

За звітний рік вироблено 228,5 тис. тонн цукру білого кристалічного, що на 61, тис. тонн більше ніж торік, зросло виробництво м’яса свинини охолодженої і склало 3,7 тис. тонн, молока обробленого рідкого (питного) на 1,1 тис. тонн або на 7,4% і склало 15,3 тис. тонн, твердих та плавлених сирів на 1,1% і разом склало 3,8 тис. тонн, солоду пивоварного на 11,1% і склало 192 тис. тонн.

Спостерігається ріст виробництва соків фруктових і овочевих, риби солоної, овочів консервованих, джемів, желе фруктових і пюре, маргарину та жирів харчових, масла вершкового, йогуртів та інших кисломолочних продуктів, борошна, круп, хлібобулочних виробів, тощо.

У сезоні переробки цукрового буряка 2016 року працювало 5 цукрових заводів, перероблено 1,5 млн. тонн цукросировини.

У 2016 році експортовано 2,0 тис. тонн сухого знежиреного молока (+1,3 тис. тонн), згущеного 0,9 тис. тонн (+0,3 тис. тонн) сирів твердих жирних, 0,6 тис. тонн (+0,2 тис. тонн), масла вершкового 95 тонн.  ТОВ «Бартнік» м. Ізяслав входить до переліку найбільших експортерів меду бджолиного в країні. Харчові та переробні підприємства області експортують продукцію більш як у 25 країн світу.

Працюють над оновленням виробництва та розширенням асортименту продукції ПрАТ «Деражнянський молочний завод», ПП «Дживальдіс» м. Кам’янець-Подільський, ТОВ «Віньковецький сирзавод», хлібопекарські підприємства області: ТОВ «Домашній хліб», ТМ «Мамин хліб» м. Красилів,   ТОВ «Волочиськагробізнес»,  м’ясопереробні підприємства:  ТОВ «Верест» м. Дунаївці, ПП «Рикун», ТОВ «Проскурів-Агро» м. Хмельницький, ПП «Аркуша» Кам’янець-Подільського району.

В області на 40 підприємствах харчової і переробної промисловості впроваджено та сертифіковано міжнародні системи управління якістю та безпечністю харчових продуктів відповідно до вимог стандартів  ІSO серії 9000, ІSO серії 14000, ІSO серії 22000, міжнародна система НАССР.

Економіка

Обсяг валової продукції сільського господарства області в 2016 році, за попередніми даними  становив 12466,8 млн. грн. (у порівняльних цінах 2010 р.), що на 7,5 % більше ніж у минулому році, та складає в середньому 832,5 тис. грн. на кожних 100 га сільськогосподарських угідь ( у 2015 р. – 775,8 тис. грн.).

Питома вага регіону в загальному обсязі виробництва валової продукції сільського господарства України – 4,9 % (7 місце за рейтингом серед областей).

У 2016 р. частка продукції рослинництва в загальному обсязі сільськогосподарського виробництва склала 74,5%. Порівняно з 2015 р. у даній галузі відбулось збільшення обсягів виробництва на 14,2%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – на 14,1%, господарствах населення –  на 14,4%. Сільськогосподарськими підприємствами  було вироблено 82,0% усієї продукції рослинництва.

Обсяг виробництва продукції сільського господарства на одиницю  сільського населення за  2016 рік (у постійних цінах 2010 року) становить  22174  грн., що на 1757 грн. (9%) більше ніж у 2015 році.

За 2016 рік середньомісячна  заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника сільського господарства зросла на 23 відсотка  і становила 4220 гривень.

У 2016 році за оренду земельних паїв  нараховано 1,4 млрд. грн. орендної плати, що на 56% більше 2015 року.

Нарахування орендної плати в середньому по області становить 5,73 % від нормативної грошової оцінки землі.

У звітному періоді по області проведено 2718 ярмаркових заходів, де товаровиробниками реалізовано 22,8тис. тонн власної продукції на суму 610,3 млн. гривень.

Механізація 

   В агропромисловому секторі економіки області використовується майже 4,5 тисяч тракторів різних марок та модифікацій, біля 3,3 тис. вантажних і легкових автомобілів, 1636 зернозбиральних, 308 кормо-, 120 – бурякозбиральних комбайнів, а також понад 10 тис. одиниць іншої сільськогосподарської техніки.

 Відповідне зменшення кількості одиниць сільськогосподарської техніки  зумовлене постійним оновленням машино-тракторних парків сільгосппідприємствами області новою високопродуктивною, багатофункціональною, сільськогосподарською технікою.
Для ремонту і обслуговування сільськогосподарської техніки на сільгосппідприємствах області є обладнані спеціалізовані майстерні.

    В сільгосппідприємствах є попит на зернозбиральну техніку, енергонасичені трактори, комплекси для обробітку грунту внесення добрив та посів зернових культур одночасно, що в свою чергу зменшує затрати підприємств по всіх показниках.

         Інвестиції в даному напрямку доцільно спрямувати на:

  1. оновлення машино-тракторного стану сільгосппідприємств області;
  2. застосування нових енергозберігаючих технологій;
  3. створення програм підтримки сільгосптоваровиробників шляхом надання часткової компенсації на придбання високопродуктивних тракторів, зернозбиральних комбайнів та іншої високопродуктивної, енергозберігаючої сільськогосподарської техніки.