28.10.2022 — 13:48
Житлові субсидії

Шановні громадяни!

Головним механізмом забезпечення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг є програма житлових субсидій, яка діє в Україні вже понад 25 років.

Завдяки програмі житлових субсидій малозабезпечені громадяни оплачують не повну вартість житлово-комунальних послуг, а лише частину платежу, яка залежить від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу. Що менші доходи домогосподарства, то меншою є частка обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Житлова субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальної норми житла, соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і розміром обов’язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.09.2022 № 1041 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України”.

Основна мета Постанови – передача функцій призначення, нарахування і виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України, які працюють за екстериторіальним принципом.

Громадянам, які вже отримують житлову субсидію, не потрібно звертатися до органів соціального захисту населення чи органів Пенсійного фонду України. Вони і надалі отримуватимуть призначену їм житлову субсидію обраним способом: на банківський рахунок або через поштове відділення.

У жовтні 2022 року для них проводиться розрахунок розміру житлової субсидії на опалювальний сезон 2022/2023 року автоматично без їх звернення.

Громадяни, які не можуть самотужки сплачувати житлово-комунальні послуги, і ще не встигли звернутися за призначенням житлової субсидії, можуть це зробити будь-коли, в тому числі протягом опалювального сезону.

Важливо, що у разі звернення за призначенням житлової субсидії протягом двох місяців з початку опалювального сезону, вона призначається з початку такого сезону.

Заява про призначення та надання житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, приймаються від громадян:

➡ уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадовими особами центру надання адміністративних послуг;
➡ структурними підрозділами з питань соціального захисту населення — до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі — Портал Дія);
➡ органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Крім того, прийнятою постановою передбачено неврахування до середньомісячного сукупного доходу громадян при розрахунку субсидії допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період дії воєнного стану.

Для включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про пільговика такий пільговик подає, зокрема, заяву про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, копії документів, що підтверджують право пільговика на пільги (з пред’явленням оригіналів зазначених документів), копію картки платника податків, пред’являє паспорт громадянина України, а також будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби):

➡ до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадових осіб центру надання адміністративних послуг;
➡ до 30 листопада 2022 р. —структурним підрозділам з питань соціального захисту населення за зареєстрованим або фактичним місцем проживання пільговика;
➡ з 1 грудня 2022 р. — органам Пенсійного фонду України.

Заява з необхідними документами та/або відомостями подається до уповноваженого органу особисто, поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Портал Дія – за наявності технічної можливості).

Документами, що підтверджують фактичне місце проживання пільговика, є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та інший офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання пільговика, а в разі їх відсутності — акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, який складається посадовою особою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.