16.04.2020 — 10:40
Житлові субсидії

Житлова субсидія – це допомога, яка надається громадянам – мешканцям домогосподарств, що проживають у житлових приміщеннях (будинках), в яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, скраплений газ, тверде паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами перевищують обов’язковий платіж, який розраховується з доходів сім’ї.

Термін, на який призначається субсидія

Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до кінця опалювального сезону і розраховується окремо на неопалювальний (з 1 травня по 30 вересня) і опалювальний (з 1 жовтня по 30 квітня) сезони.

Субсидія для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначається на календарний рік.

Подання нових заяв і декларацій

З 1 травня 2019 року призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг домогосподарствам, які таку субсидію одержували протягом опалювального сезону 2018/2019 року у безготівковій та в готівковій формах, здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, з обов’язковим зазначенням номеру мобільного телефону заявника.

Період, за який враховується дохід для призначення субсидії

Під час розрахунку субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у травні на неопалювальний сезон враховуються доходи за III – IV квартали попереднього календарного року (крім пенсії). Розмір пенсії враховується за березень поточного року.

Під час призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у жовтні на опалювальний сезон враховуються доходи за I – IІ квартали поточного календарного року (крім пенсії). Розмір пенсії враховується за серпень поточного року.

У разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, враховуються доходи за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії.

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива призначається виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.

УВАГА! Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї осіб із складу домогосподарства навіть, якщо член сім’ї зареєстрований за іншою адресою. До членів сім’ї належать: чоловік, дружина, неповнолітні діти.

Випадки, за яких субсидія не призначається

Субсидія не призначається якщо:

– опалювальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда та автомобіля, одержаного через орган соціального захисту населення);

– у особи працездатного віку відсутні доходи, або доходи менше мінімальної заробітної плати та/або немає сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

– протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, призначенням субсидії без звернення здійснено покупку на суму більше 50 тис. грн. (у т.ч. набуття права власності);

– наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

– у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які мають заборгованість по сплаті аліментів.

Призначення субсидії за рішенням комісії

Субсидія за рішенням комісії може бути призначена у таких випадках:

– на понаднормову площу житла (збільшену не більше ніж на 30 %) непрацюючим непрацездатним особам, які проживають самі;

 – за наявності транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше 5 років;

– якщо у особи працездатного віку відсутній дохід або її дохід менший мінімальної заробітної плати та/або немає сплати єдиного соціального внеску у мінімальному розмірі. Таке рішення не може бути прийнято щодо осіб, які перебували за кордоном більше 60 діб (крім випадків коли такі особи або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення волі,  під домашнім арештом, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком ЛКК, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком ЛКК, а також якщо працездатні особи документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення);

– якщо у житловому приміщенні є кілька розділених особових рахунків;

– у разі купівлі (або набуття права власності) земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), товарів або оплати послуг на суму більше 50 тис. грн.;

– за наявності заборгованості з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; наявності договору оренди житла;

– за фактичним місцем проживання внутрішньо переміщеним особам;

– без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих (враховуючи норми щодо розміру отриманих ними доходів та перебування за кордоном).

Комісіям надано також інші повноваження щодо призначення субсидії в окремих випадках.

У 2019 році змінено систему виплати житлових субсидій.

Так, громадянам, які звернулись за призначенням субсидії у 2019 році та яким призначено субсидію починаючи з січня 2019 року, виплата субсидій у безготівковій грошовій формі здійснюється шляхом перерахування коштів АТ «Ощадбанк» на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг.

Громадянам, яким призначено субсидію з 2018 року, запроваджено механізм виплати субсидії у готівковій формі кожному одержувачу субсидії. Житлові субсидії, починаючи з нарахованої субсидії за лютий 2019 року пенсіонери – одержувачі житлових субсидій отримають одночасно з виплатою пенсії, одержувачі житлових субсидій, які не є пенсіонерами, у відділенні АТ «Ощадбанк» як грошові перекази за умови пред’явлення паспорту та ідентифікаційного коду.

Оплата за послуги у разі призначення житлової субсидії

Громадяни, яким житлова субсидія надається у безготівковій грошовій формі або у готівковій формі, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів  поінформувати структурний підрозділ з питань  соціального    захисту    населення   про такі обставини, зокрема:

– зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа — членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;

–   зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;

– зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

– зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

– зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;

– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше 5 років;

– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства здійснив  купівлю (або набув право власності) земельної  ділянку, квартири (будинку), транспортного  засобу (механізму), товарів або оплатив послуги на суму більше 50 тис. гривень .

Про особливості надання житлових субсидій в період карантину

Нормативно-правові акти

Постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 

Постанова Кабінету Міністрів України від 27.07.1997 №1156

Постанова Кабінету Міністрів України від 04.08.2014 № 409

Для призначення житлової субсидії необхідно звернутися до структурних підрозділів соціального захисту населення та надіслати/подати заяву. Консультації щодо умов призначення житлових субсидій можна отримати в Департаменті соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації (м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109) – за тел. (0382)65-83-44, (0382)65-69-54, а також в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Документи для оформлення:

Заява 

(зразок заповнення Заяви )

Декларація про доходи 

(зразок заповнення Декларації )

Дізнатись розмір призначеної субсидії он-лайн: subsidii.ioc.gov.ua 

За адресою subsidii.ioc.gov.ua українці мають змогу ввести свою поштову адресу і дізнатися чи призначено їм субсидію та який її розмір за опалювальний й неопалювальний сезони.

Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій створений Урядом в Україні вперше в історії української незалежності. Він дає змогу ефективно контролювати кожну гривню, виділену з державного бюджету на допомогу населенню у сплаті комунальних послуг, підвищити адресність допомоги й покращити ефективність програми житлових субсидій.

Термін оформлення

Рішення про призначення (непризначення) субсидії повинно прийматися протягом десяти днів після подання заяви та отримання усіх необхідних відомостей на запит від інших організацій, органів влади та суб’єктів господарювання

Виплати

Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій (п.14), субсидія призначається з місяця звернення по її призначення.

Розрахунок розміру платежа при наданні субсидії

Оформлення субсидії онлайн: https://subsidii.mlsp.gov.ua/

Калькулятор субсидій (орієнтовний розрахунок розміру комунальних витрат та субсидій): https://teplo.gov.ua/calculation

Монетизація субсидій 

З березня 2019 року Уряд розпочав виплату субсидій готівкою тим громадянам, яким субсидію призначено у 2018 році.

Першими «живі» кошти для оплати комунальних рахунків за лютий отримають пенсіонери, які отримують пенсію 4 березня. Тим, у кого є пенсійна картка, субсидія буде зарахована туди. Тим, у кого немає, додому принесе листоноша.

 Усі НЕ пенсіонери зможуть отримати свою монетизовану субсидію з 12 березня у будь-якому відділені Ощадбанку.

У платіжках за лютий субсидії відображено не буде – її видадуть на руки

Комунальні рахунки за лютий 2019 року субсидіантам надійдуть без відображення субсидії. Її у березні видадуть грошима тим, кому допомогу призначено з 2018 року. Ними субсидіант має самостійно розрахуватися за лютневі комунальні платежі. Гроші, які залишаться після оплати комуналки, домогосподарство може використати на власні потреби.

Обов’язковий платіж скасовується

З березня таке поняття як обов’язковий платіж скасовується. Субсидіанти отримуватимуть всю суму допомоги на руки і мають самостійно розрахуватися за спожитий у лютому газ, електроенергію, воду та тепло. Монетизована субсидія, яка залишиться після оплати комуналки, може бути використана на власний розсуд домогосподарства.

За оплату комуналки після 25 числа субсидії не відмінятимуть

Є громадяни, яким субсидія надійде разом з пенсією у 20 числах березня – у їхній пенсійний день. У переважній більшості це працюючі пенсіонери. Виникає запитання – як встигнути оплатити комунальні платежі за лютий і чи не відмінять субсидію якщо оплата відбудеться після 25 числа?
Субсидію не відмінять! Допомога готівкою наступного місяця так само прийде у день виплати пенсії. Головне, щоб заборгованості не було станом на травень 2019 – тоді, коли відбувається перепризначення субсидій на новий рік.

НЕ пенсіонери зможуть отримати свою субсидію у будь-якому відділені Ощадбанку

Усі одержувачі житлових субсидій, які НЕ є пенсіонерами та користуються допомогою з 2018 року, з 12 березня зможуть забрати свою монетизовану субсидію у будь-якому відділені Ощадбанку. Потрібен лише паспорт та ідентифікаціний код. Немає жодної прив’язки до місця реєстрації громадянина, якому призначено державну допомогу для оплати комунальних платежів.

На SMS-повідомлення від Ощадбанку чекати не потрібно

З 12 березня монетизована субсидія чекатиме в Ощадбанку усіх тих, хто не є пенсіонером. У березні субсидія прийде грошовим переказом “Швидка копійка”, у квітні вже на картку, яку банк одразу видасть під час березневого візиту в Ощадбанк.

Для зручності субсидіантам, які не є пенсіонерами, запропоновано перед відвідуванням банку ПРОЙТИ РЕЄСТРАЦІЮ на офіційному сайті https://www.oschadbank.ua/ua/sb або в Контакт-центрі Ощадбанку за тел.: 0 800 210 800 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по території України). Це дасть субсидіанту змогу самостійно обрати найближче відділення, зручний час та дату для отримання субсидії без черг.

Субсидії монетизували: з бе...Субсидії монетизували: з бе...Субсидії монетизували: з бе...Субсидії монетизували: з бе...Субсидії монетизували: з бе...
Детальніше про субсидії на урядовому веб-сайті: https://teplo.gov.ua/