16.11.2021 — 19:38

Олена Зеленська підсумувала перший рік участі України в «Партнерстві Біарриц»

Сьогодні заступник голови ОДА Володимир Юр’єв спільно з представниками Департаменту соціального захисту населення ОДА взяли участь у засіданні Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок під головуванням Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної.

Засідання було присвячено результатам впровадження Плану заходів з реалізації зобов’язань, взятих нашою державою в межах міжнародної ініціативи «Партнерство Біарріц», а також планам на 2022 рік.

Спікерами на заході виступили Олена Зеленська, Перша Леді України, Етьен де Понсен, представники профільних міністерств, інститутів громадянського суспільства, що долучилися до реалізації ініціативи, а також представники окремих ОДА.

Нагадаємо, що рік тому Україна за ініціативою Першої Леді Олени Зеленської приєдналась до «Партнерства Біарріц» та стала однією з 14 держав-членів, які прагнуть забезпечити сприятливі умови для самореалізації чоловіків та жінок з однаковим доступом до навчання та кар’єрного розвитку. Україна як учасниця «Партнерства Біарріц» взяла на себе зобов’язання у п’яти сферах:

· розвиток безбар’єрного публічного простору, дружнього до сімей з дітьми та маломобільних груп населення;
· навчання дітей принципів рівності жінок і чоловіків;
· запобігання насильству;
· зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків;
· створення більших можливостей для чоловіків піклуватися про дітей.

Саме про ті заходи, що були вжиті в Україні задля реалізації взятих зобов’язань говорили сьогодні учасники засідання.

На початку своєї промови Олена Зеленська описала типову українську жінку: «Її зарплатня в середньому на 20% менша за чоловічу. Вона має лише 30-відсоткову вірогідність стати керівником. І належить до 67% жінок, які зазнали насильства. Але, як і кожна четверта співгромадянка, соромиться навіть говорити про це».

Така проблема існує й у багатьох країнах ЄС. За даними дослідження Єврокомісії, майже всюди жінки заробляють на 16% менше, ніж чоловіки, рідше стають топ-менеджерами. Тож «Партнерство Біарриц» – це про розв’язання загальноєвропейських проблем.

Олена Зеленська зазначила, що перший рік участі у Партнерстві для України минув на тлі світової коронакризи. Найбільше постраждали від неї, за даними Всесвітнього економічного форуму, також жінки. Адже закриття та скорочення здебільшого зачепили сферу обслуговування й малий бізнес.

Утім, за словами першої леді, швидкість перетворень у напрямку досягнення гендерної рівності можна прискорити спільними зусиллями. Саме це й відбувається в нашій країні.

Лише за останній рік в Україні:

– Ухвалено закон, який посилює відповідальність за домашнє насильство. Також зафіксовано більше, ніж будь-коли, звернень щодо цього – понад 200 тисяч. Триває процес створення 30 нових шелтерів – прихистків для жінок, яким необхідно сховатися від кривдників. Вперше на це виділена окрема державна субвенція – 274 мільйони гривень. На урядову гарячу лінію 1547 із допомоги жертвам насильства надійшло 1790 звернень лише за 10 місяців цього року.

– Пішли в декрет перші татусі: відповідним законом для чоловіків запроваджено відпустку при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів. А відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відтепер – рівне право кожного з батьків.

– Міністерство розвитку громад та територій, як повідомив його очільник Олексій Чернишов, оновлює нормативні акти країни – щоб усі будівлі, від громадських до житлових, ставали зручними для людей з візками й на візках, будь-якого віку та в будь-якому фізичному стані.

– Міністерство освіти і науки провело перші експертизи шкільних підручників на наявність у них дискримінаційного контенту та запроваджує подібну практику щодо підручників для вишів.

– Щоб подолати розрив в оплаті праці між чоловіками і жінками, розроблена національна стратегія до 2024 року. Та вже на кінець року, за даними Мінсоцполітики, цей розрив скоротився більш, ніж на 3% – із 20 до 17%.

Олена Зеленська наголосила, що рівність – це свобода для кожного громадянина, незалежно від статі та фізичних можливостей.

«Це свобода пересування для сімей з дитячими візочками та людей на кріслах колісних. Свобода від стереотипів і штампів, коли декрет може бути не тільки для мами, а професії й зарплати більше не діляться на «жіночі» й «чоловічі». Свобода від насильства – не через замовчування, а через розголос і реальну швидку допомогу жертвам. І найголовніше: рівність – це справедливість. Не механічний поділ 50 на 50. Мова про справедливу оцінку – за заслугами, а не за статтю», – зазначила перша леді.

Вона додала, що держава робить і робитиме все, щоб українці мали рівні права та можливості.

Зауважимо, що робота з розбудови мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, активно ведеться на Хмельниччині. Цьогоріч шість територіальних громад області отримали кошти субвенції з державного бюджету на створення притулків, денних центрів, консультативних служб, придбання автомобілів для мобільних бригад при притулках.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України,  субвенцію з державного бюджету на загальну суму 11,63 млн грн отримали Солобковецька, Ганнопільська сільські та Волочиська, Красилівська, Хмельницька, Ізяславська міські територіальні громади. За даними, які були озвучені в ході засідання комісії, наша область є лідером за станом освоєння коштів цієї субвенції. Наразі громади освоїли 43% виділеного фінансування.