18.02.2019 — 15:09
Культура

В області забезпечено функціонування  мережі  установ культури і мистецтва, а саме: 798 бібліотек, 1058 клубів  і будинків культури, 25 державних музеї та заповідники, 3 театри, обласна філармонія, 60 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання), Хмельницького музичного коледжу  імені В.Заремби, Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв, обласного науково-методичного центру культури і мистецтва.

Обласні театрально-концертні установи

Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр імені М.Старицького один з найстаріших театрів України. Його творче життя впродовж 88-ти років славних років завжди було наповнено яскравими творчими пошуками, сміливими експериментами. Щороку біля 75 тисяч глядачів мають можливість переглянути вистави діючого репертуару, гастрольна діяльність театру нараховує понад 60 вистав. За свою історію театр здійснив понад 600 нових постановок і став справжнім осередком духовності для мешканців міста і області. На даний час репертуар театру налічує 25 вистав, них 7 вистав для дітей та 18 для дорослих. Щороку театр поповнює свій репертуар до 10 нових вистав.

Хмельницька обласна філармонія заснована в 1938 році. Провідні мистецькі колективи – академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля», обласний академічний симфонічний оркестр, камерний оркестр, вокальний ансамбль «Мікст». Солісти установи – заслужені артисти України М.Довгальов, Н.Молдаван, Ф.Чергіндзія та інші знані в обласному центрі та за його межами. Щорічно проводяться традиційні Міжнародні фестивалі органної та камерної музики за участю кращих оркестрів та виконавців з України, зарубіжних країн.

Хмельницький обласний академічний театр ляльок заснований у 1970 році. В творчому доробку колективу – понад 80 вистав, щороку здійснюються постановки шести нових вистав. Колектив театру – переможець Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів. З 2003 року започатковано і проводиться раз на два роки Міжнародний фестиваль театрів ляльок „Дивень”. У 2009 році за високі творчі показники обласному театру ляльок присвоєно почесне звання «академічний».

Клубні установи

Мережа клубних установ області системи Міністерства культури України – 1058, з них у сільській місцевості – 1009 , районних – 20, міських – 30 . В установах працює понад 4231 тисяч клубних формувань, з них 3541 колективів художньої самодіяльності. Звання „народний аматорський” та „зразковий” носять 204 колектива.

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва здійснює організаційно-методичне керівництво діяльністю клубних установ та початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Щорічно проводить понад 62 масових культурно-мистецьких акцій, близько 46 виїздів  з метою надання допомоги, організовує проведення занять з підвищення кваліфікації працівників культури і мистецтва області.

Бібліотеки

Мережа бібліотек області системи Міністерства культури України становить 798 установ, серед них: 3 обласні, 16 центральних районних та міських бібліотек, 11 центральних бібліотек об’єднаних територіальних громад, 44 міських та 36 дитячих бібліотек, 689 сільських бібліотек. Щороку їх послугами користується близько 792,7, тисяч користувачів, яким видається близько 11,3 мільйонів примірників книг та інших видань.

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека – є обласним, універсальним, публічним, інформаційним, культурним, освітнім комунальним закладом, що має упорядкований фонд документів і надає їх у користування фізичним та юридичним особам. Бібліотека є науковою, має особливу соціальну значущість, є головним інформаційним та культурно-освітнім закладом області у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення, науково-дослідним, методичним, аналітично-прогнозуючим центром з питань розвитку бібліотечної справи в області, центральним обласним книгосховищем вітчизняних творів друку, літератури іноземними мовами, обласним депозитарієм краєзнавчої літератури, центром книгообміну та міжбібліотечного абонементу, центром галузевої інформації з питань культури та мистецтва області. Бібліотека була відкрита у 1901 році як читальня з російських і польських книг. Нині – головна книгозбірня (фонд 618,7 тис. примірників документів на різних носіях інформації). Щороку бібліотекою користуються понад 37 тисяч жителів області, близько  72,4 тисячі користувачів – інформаційними ресурсами у мережі Інтернет.

Музеї та заповідники

На Хмельниччині діє Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», 2 Державних історико-культурних заповідники „Межибіж” та „Самчики”, 23 державних музеїв, з них – 4 обласні, 13 районних, 6 міських, 291 недержавний музей, з яких 19 носять звання „народний музей”. Щороку музеї області відвідує понад  600 тисяч жителів.

Державний історико-культурний заповідник «Самчики» створено в 1997 році на території маєтку XVIII ст. – пам’ятка садово-паркового мистецтва України. Серед насаджень маєткового парку проростає понад 280 порід дерев та кущів, реліктів, екзотів тощо. В заповіднику варто побачити: Китайський будинок,  фрески Японської кімнати, класичні інтер’єри й скульптури левів та богинь італійця Жана Батиста Цагляно, також австрійський рояль  XIX ст.

В 2001 р. пам’ятка архітектури, замковий ансамбль ХIV – ХVI століття в смт. Меджибіж оголошено Державним історико-культурним заповідником «Межибіж», до складу якого увійшли палац, церква та  мури з вежами. Фортеця являється одним із найдавніших фортифікаційних ансамблів Західного Поділля. У відреставрованих залах створена експозиція, що висвітлює теми з історії, етнографії, іконо малярства. Окрасою експозиції в залах історії є археологічна колекція створена з речей, знайдених на подвір’ї фортеці і на замчищі в урочищі Раковець, а також пам’ятки трипільської, черняхівської культури та Київської Русі. У 2008 році в каретному корпусі замку було відкрито Музей Голодомору, який створений відомим художником та скульптором Миколою Мазуром. З 2015 року активно проводиться реставрація пам’ятки архітектури національного значення – Палац, однієї з найбільших споруд фортеці.

Хмельницький обласний краєзнавчий музей  засновано 1929 року. Основний фонд музею налічує понад 69 тисяч одиниць збереження. Музей пишається археологічною колекцією, серед якої всесвітньовідомі скарби Болохівської землі. Захоплення й гордість викликають своєрідні за технологією та візерунком багатобарвні килими, подільські жіночі та чоловічі сорочки, вишиті старовинною технікою «низь», колекція мисок Миньковецького та Смотрицького осередків. Гордість музею – колекція зброї, яка має досить рідкісні зразки. Частина цієї колекції представлена на виставці «Зброя ХХ століття».

Хмельницький обласний художній музей  засновано 1986 року. Знаходиться він у двохповерховій будівлі, зведеній ще на початку ХХ століття (1903 року) для Проскурівського відділення Південно-Російського банку. Колекція музею налічує більше8 тисяч одиниць зберігання. Невелика її частина представлена у постійній експозиції «Українське мистецтво ІІ пол. ХХ: художні паралелі». Окрім живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва сучасних митців з усіх регіонів України, у фондах зберігається невелика кількість творів класиків українського малярства кін. ХІХ – поч. ХХ ст., роботи зарубіжних художників, а також художньо-меморіальний комплекс видатного російського графіка Георгія Семеновича Верейського (1886-1962), який народився у нашому місті. На постійній основі діють проекти «Відкриті фонди», «Мистецькі зустрічі» та «Подільська палітра» (конкурс дитячих робіт на здобуття премії імені Людмили Мазур). Музеєм засновано щорічний музейний мистецький фестиваль «ART’колаж».

Хмельницький обласний літературний музей. З 1 січня 1992 року в м. Хмельницькому було відкрито «Музей письменника Олександра Купріна та літераторів Хмельниччини» як відділ обласного краєзнавчого музею. Рішенням Хмельницької обласної ради від 28 вересня 2005 року «Про реорганізацію комунального закладу культури «Хмельницький обласний краєзнавчий музей» шляхом виділення з його складу музею письменника О.Купріна та літераторів Хмельниччини і літературно-меморіального музею Анни Ахматової (с. Слобідка-Шелехівська Деражнянського району) створено комунальний заклад культури «Хмельницький обласний літературний музей».

Загальна кількість експонатів Хмельницького обласного літературного музею становить – 8,5 тисяч одиниць. Експозиційний комплекс музею нараховує 3 зали та світлицю. Саме тут зібрана інформація, що стосується письменників нашого краю, які тут народилися, проживали, мали або мають зв’язок з нашою місцевістю.

У складі Хмельницького обласного літературного музею діє літературно-меморіальний музей Анни Ахматової. Музей було відкрито в 1989 році до 100-річчя з дня народження Анни Ахматової. Розташовано музей в колишньому маєтку її тітки Анни Еразмівни Вакар у с.Слобідка-шелехівська Деражнянського району.

Хмельницький обласний літературно-меморіальний музей Миколи Островського було відкрито 16 червня 1979 року, створений за індивідуальним проектом зав. кафедрою Київського інженерно-будівельного інституту професора М.О.Гусева та архітектора Хмельницького інституту «Гіпроцивільпромбуд» В.М.Суслова.

Музейне зібрання нараховує 21,1 тис.одиниць. Основу музейної колекції складають речі, пов’язані із життям та діяльністю М.Островського: документи, листи,  фотографії  письменника та його рідних, особисті речі М.Островського, видання творів від 1-го (1932 р.) останнього  (2004 р.), дублікат особистої бібліотеки письменника, ілюстрації відомих радянських художників до творів М. Островського, документальні фільми про М.Островського та художні за його творами, предмети образотворчого та прикладного мистецтва, документи та фотографії, які характеризують діяльність творчих колективів, акторів, композиторів, музикантів, художників, пов’язаних з М. Островським. Музей має також краєзнавчий відділ, до музейного зібрання якого увійшли предмети побуту, етнографії, археологічні та природничі знахідки.

Значне місце в літературно-меморіальному музеї займають документи та фотографії з історії міста Шепетівка. У фондах музею знаходяться творчі роботи людей з особливими потребами: літературні твори, живопис, скульптура, вишивка, вироби декоративно-прикладного мистецтва, а також їх особисті речі, фотографії та документи.

Охорона культурної спадщини

На території області на державному обліку знаходиться 255 пам’яток археології (з них 11 національного значення),  250  пам’яток архітектури та містобудування (з них 177  національного значення), 24 пам’ятки мистецтва (з них 1 національного значення), 2349 пам’яток історії (з них 4 національного значення). До  Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО занесена пам’ятка науки і техніки – Дуга Струве, а також на території національного природничого парку «Поділські Товтри» розташовується частина української частини природного об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». До Списку історичних населених місць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року  №878,  включено 24 населених пункти області.

На території Хмельницької області контроль за дотриманням пам’яткоохоронного законодавства та охорони культурної спадщини здійснює управління культури, національностей, релігій та туризму  облдержадміністрації – уповноважений орган з питань охорони культурної спадщини.

Питання пов’язані зі збереженням та належним використанням об’єктів культурної спадщини, проведенням ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках культурної спадщини, укладенням охоронних договорів, проведенням будівельних робіт в межах історичних ареалів історичних населених місць Хмельницької області постійно виносяться на розгляд Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини у Хмельницькій області.

Рішенням 28-ї сесії Хмельницької обласної ради від 26 грудня 2014 року №14-28/2014 затверджено Програму збереження об’єктів культурної спадщини Хмельницької області на 2015-2020 роки. За рахунок коштів обласного бюджету, які передбачені на заходи Прграми виготовлено науково-проектну документацію на проведення першочергових ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури національного значення Міська Брама та Замок у селищі Сатанів Городоцького району, виготовлено Проект зон охорони пам’ятки Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Пункти Дуги Струве, а також Проект зон охорони пам’ятки архітектури національного значення Михайлівська дерев’яна церква у с.Зіньків Віньковецького району.

У м.Кам’янець-Подільський на виготовлення проектно-кошторисної документації та виконання ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури національного та місцевого значення міста Кам’янець-Подільський протягом 2016-2018 рр. виділено: з державного бюджету – 13,2 млн. грн.; з обласного бюджету – 4,6 млн. грн.; з міського бюджету – 6,5 млн. грн.; власниками  пам’яток – 2,2 млн. грн. Всього профінансовано коштів на виконання робіт на суму – 26,5 млн. грн.

Протягом 2015-2018 років активно проводяться заходи щодо виведення з аварійного стану пам’ятки архітектури національного значення Палацу у селищі Меджибіж Летичівського району. З обласного бюджету на проведення

протиаварійних робіт та розроблення науково-проектної документації для реставрації з пристосуванням до сучасних потреб цього об’єкту у 2015 році виділено 1637,9 тис.грн., у 2016 фінансування збільшено до 7158,6 тис. гривень. У 2017 році на проведення реставраційних робіт Палацу з обласного бюджету виділено та освоєно 2000,0 тис.грн., загальна вартість таких робіт становить 69 300, 0 тис. гривень.

З метою забезпечення професійного вирішення питань дослідження, охорони, реставрації, відтворення об’єктів культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених місць при управлінні культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації у 2006 році було створено Консультативну раду з питань охорони культурної спадщини у Хмельницькій області як дорадчий орган. Протягом 2013-2018 років відбулося 50 засідань, радою розглянуто 231 питання щодо об’єктів культурної спадщини.

Початкова та вища спеціалізована мистецька освіта в області

У 60 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах області, 82 їх філіях та класах на базі інших установ навчаються понад 15 тисяч дітей і підлітків, що становить 11,8% від загальної кількості осіб шкільного віку.

Хмельницький музичний коледж імені Владислава Заремби заснований  в 1959 році. Здійснює навчання на денному відділенні та готує фахівців за  спеціалізаціями спеціальності „Музичне мистецтво”: фортепіано, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти, хорове диригування, теорія музики, спів. В училищі функціонує 9 студентських колективів .

Кам’янець-Подільський коледж культури і мистецтва заснований 1930 року. Здійснює набір студентів на денне та заочне відділення зі спеціальностей «Музичне мистецтво естради», «Хореографія», «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація»., «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», «Менеджмент соціокультурної діяльності (видовищно-театралізовані заходи, народне пісенне мистецтво, народне інструментальне мистецтво (народні інструменти), народне інструментальне мистецтво (духові інструменти), кіно-фото-відео справа)».

Оновлено 18.02.2019 р.