Хмельницька
обласна державна адміністрація

 Офіційне інтернет-представництво

Версія для людей
з вадами зору

02.02.2016 — 10:37
Культура

В області забезпечено функціонування  мережі  установ культури і мистецтва, а саме: 876 бібліотек, 1083 клубів  і будинків культури, 24 державних музеї та заповідники, 3 театри, обласна філармонія, 57 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання), Хмельницького музичного училища імені В.Заремби, Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв, обласного науково-методичного центру культури і мистецтва.

 

Обласні театрально-концертні установи

 

Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр імені М.Старицького один з найстаріших театрів України. Його творче життя впродовж 85-ти років славних років зажди було наповнено яскравими творчими пошуками, сміливими експериментами. Щороку біля 75 тисяч глядачів мають можливість переглянути вистави діючого репертуару, гастрольна діяльність театру нараховує понад 60 вистав. За свою історію театр здійснив понад 600 нових постановок і став справжнім осередком духовності для мешканців міста і області.

 

Хмельницька обласна філармонія заснована в 1938 році. Провідні мистецькі колективи – академічний ансамбль пісні і танцю “Козаки Поділля” (диригент та керівник – народний артист України М.Балема), камерний оркестр, дует и бандуристок, „Явір і Яворина”. Солісти установи – народна артистка України М.Ясіновська, заслужені артисти України М.Довгальов, Н.Молдаван, Л.Голуб, Ф.Чергіндзія та інші знані в обласному центрі та за його межами. Щорічно проводяться традиційні Міжнародні фестивалі органної та камерної музики за участю кращих оркестрів та виконавців з України, зарубіжних країн.

 

Хмельницький обласний академічний театр ляльок заснований у 1970 році. В творчому доробку колективу – понад 50 вистав, щороку здійснюються постановки шести нових назв. Колектив театру – переможець Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів. З 2003 року започатковано і проводиться раз на два роки Міжнародний фестиваль театрів ляльок „Дивень”. У 2009 році за високі творчі показники обласному театру ляльок присвоєно почесне звання «академічний».

 

Клубні установи

 

Мережа клубних установ області системи Міністерства культури України – 1083, з них у сільській місцевості – 1033 , районних – 20, міських – 30 . В установах працює понад 4231 тисяч клубних формувань, з них 3541 колективів художньої самодіяльності. Звання „народний аматорський” та „зразковий” носять 204 колективів.

 

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва здійснює організаційно-методичне керівництво діяльністю клубних установ та початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Щорічно проводить понад 62 масових культурно-мистецьких акцій, близько 46 виїздів  з метою надання допомоги, організовує проведення занять з підвищення кваліфікації працівників культури і мистецтва області.

 

Бібліотеки

Мережа бібліотек області системи Міністерства культури України становить 876 установ, серед них: 3 обласні, 23 центральних районних та міських бібліотек, 47 міських та 40 дитячих бібліотек, 763 сільських бібліотек. Щороку їх послугами користується близько 619,7 тисяч користувачів, яким видається близько 12 мільйонів примірників книг та інших видань.

 

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека імені М.Островського  – є обласним, універсальним, публічним, інформаційним, культурним, освітнім комунальним закладом, що має упорядкований фонд документів і надає їх у користування фізичним та юридичним особам.

Бібліотека є науковою, має особливу соціальну значущість, є головним інформаційним та культурно-освітнім закладом області у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення, науково-дослідним, методичним, аналітично-прогнозуючим центром з питань розвитку бібліотечної справи в області, центральним обласним книгосховищем вітчизняних творів друку, літератури іноземними мовами, обласним депозитарієм краєзнавчої літератури, центром книгообміну та міжбібліотечного абонементу, центром галузевої інформації з питань культури та мистецтва області.

Бібліотека була відкрита у 1901 році як читальня з російських і польських книг. Нині – головна книгозбірня (фонд 631,9 тис. примірників документів на різних носіях інформації). Щороку бібліотекою користуються понад 36 тисяч жителів області, близько  71,3 тисячі користувачів – інформаційними ресурсами у мережі Інтернет.

 

Музеї та заповідники

 

На Хмельниччині діє Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», 2 Державних історико-культурних заповідники „Межибіж” та „Самчики”, 22 державних музеїв, з них – 4 обласні, 12 районних, 6 міських, 291 недержавний музей, з яких 19 носять звання „народний музей”. Щороку музеї області відвідує понад  500 тисяч жителів.

 

Державний історико-культурний заповідник «Самчики» створено в 1997 році на території маєтку XVIII ст.- пам’ятка садово-паркового мистецтва України. Серед насаджень маєткового парку проростає понад 280 порід, дерев та кущів, реліктів, екзотів тощо. В заповіднику варто побачити: Китайський будинок,  фрески Японської кімнати, класичні інтер’єри й скульптури левів та богинь італійця Жана Батиста Цагляно, також австрійський рояль  XIX ст.

В 2001 р. пам’ятка архітектури, замковий ансамбль ХIV – ХVI століття в  смт. Меджибіж  оголошено Державним історико-культурним заповідником «Межибіж», до складу якого увійшли палац, церква та  мури з вежами. Фортеця являється одним із найдавніших фортифікаційних ансамблів Західного Поділля. У відреставрованих залах створена експозиція, що висвітлює теми з історії, етнографії, іконо малярства. Окрасою експозиції в залах історії є археологічна колекція створена з речей, знайдених на подвір’ї фортеці і на замчищі в урочищі Раковець, а також пам’ятки трипільської, черняхівської культури та Київської Русі. У 2008 році в каретному корпусі замку було відкрито Музей Голодомору, який створений відомим художником та скульптором Миколою Мазуром.

 

Хмельницький обласний краєзнавчий музей  засновано 1929 року. Основний фонд музею налічує понад 63 тисячі одиниць збереження. Музей пишається археологічною колекцією, серед якої всесвітньовідомі скарби Болохівської землі. Захоплення й гордість викликають своєрідні за технологією та візерунком багатобарвні килими, подільські жіночі та чоловічі сорочки, вишиті старовинною технікою «низь», колекція мисок Миньковецького та Смотрицького осередків. Гордість музею – колекція зброї, яка має досить рідкісні зразки. Частина цієї колекції представлена на виставці «Зброя ХХ століття».

 

Хмельницький обласний художній музей  засновано 1986 року. Знаходиться він у двохповерховій будівлі, зведеній ще на початку ХХ століття (1903 року) для Проскурівського відділення Південно-Російського банку. Колекція музею налічує близько 7 тисяч одиниць зберігання. Невелика її частина представлена у постійній експозиції «Українське мистецтво ІІ пол. ХХ: художні паралелі». Окрім живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва сучасних митців з усіх регіонів України, у фондах зберігається невелика кількість творів класиків українського малярства кін. ХІХ – поч. ХХ ст., роботи зарубіжних художників, а також художньо-меморіальний комплекс видатного російського графіка Георгія Семеновича Верейського (1886-1962), який народився у нашому місті. На постійній основі діють проекти «Відкриті фонди», «Мистецькі зустрічі» та «Подільська палітра» (конкурс дитячих робіт на здобуття премії імені Людмили Мазур). Музеєм засновано щорічний музейний мистецький фестиваль «ART’колаж».

 

Хмельницький обласний літературний музей. З 1 січня 1992 року в м. Хмельницькому було відкрито «Музей письменника Олександра Купріна та літераторів Хмельниччини» як відділ обласного краєзнавчого музею. Рішенням Хмельницької обласної ради від 28 вересня 2005 року «Про реорганізацію комунального закладу культури «Хмельницький обласний краєзнавчий музей» шляхом виділення з його складу музею письменника О. Купріна та літераторів Хмельниччини і літературно-меморіального музею Анни Ахматової (с. Слобідка-Шелехівська Деражнянського району) створено комунальний заклад культури «Хмельницький обласний літературний музей».

Загальна кількість експонатів Хмельницького обласного літературного музею становить – 7258 одиниць: основний фонд – 5858 одиниць; науково-допоміжний – 1400. Експозиційний комплекс музею нараховує 3 зали та світлицю. Саме тут зібрана цікава інформація, що стосується письменників нашого краю, які тут народилися, проживали, мали або мають зв’язок з нашою місцевістю.

У складі Хмельницького обласного літературного музею діє літературно-меморіальний музей Анни Ахматової. Музей було відкрито в 1989 році до 100-річчя з дня народження Анни Ахматової. Розташовано музей в колишньому маєтку її тітки Анни Еразмівни Вакар у с.Слобідка-шелехівська Деражнянського району.

 

Хмельницький обласний літературно-меморіальний музей Миколи Островського було відкрито 16 червня 1979 року, створений за індивідуальним проектом зав. кафедрою Київського інженерно-будівельного інституту професора М. О. Гусева та архітектора Хмельницького інституту «Гіпроцивільпромбуд» В.М. Суслова.

Музейне зібрання нараховує 27,8 тис. одиниць, з них 17,4 тис. – основний фонд. Основу музейної колекції складають речі, пов’язані із життям та діяльності М.Островського: документи, листи,  фотографії  письменника та його рідних, особисті речі М.Островського, видання творів від 1-го (1932 р.) останнього  (2004 р.), дублікат особистої бібліотеки письменника, ілюстрації відомих радянських художників до творів М. Островського, документальні фільми про М.Островського та художні за його творами, предмети образотворчого та прикладного мистецтва, документи та фотографії, які характеризують діяльність творчих колективів, акторів, композиторів, музикантів, художників, пов’язаних з М. Островським; Так як музей має краєзнавчий відділ, то до музейного зібрання увійшли предмети побуту, етнографії, археологічні та природничі знахідки. Значне місце займають документи та фотографії з історії міста. У фондах музею знаходяться творчі роботи людей з особливими потребами: літературні твори, живопис, скульптура, вишивка, вироби декоративно-прикладного мистецтва, а також їх особисті речі, фотографії та документи.

 

Охорона культурної спадщини

 

На території області на державному обліку знаходиться 255 пам’яток археології (з них 11 національного значення),  250  пам’яток архітектури та містобудування (з них 177  національного значення), 127 пам’яток мистецтва (з них 1 національного значення), 2349 пам’яток історії (з них 4 національного значення). До  Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО занесена пам’ятка науки і техніки – Дуга Струве. До Списку історичних населених місць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року  №878,  включено 24 населених пункти області.

На території Хмельницької області контроль за дотриманням пам’яткоохоронного законодавства та охорони культурної спадщини здійснює управління культури, національностей, релігій та туризму  облдержадміністрації – уповноважений орган з питань охорони культурної спадщини. Як самостійний заклад в області діє відділ охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області. Налагоджена співпраця з Дочірнім підприємством Охоронна археологічна служба України „Подільська археологія” Інституту археології НАН України.

Питання пов’язані зі збереженням та належним використанням об’єктів культурної спадщини, проведенням ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках культурної спадщини, укладенням охоронних договорів, проведенням будівельних робіт в межах історичних ареалів історичних населених місць Хмельницької області постійно виносяться на розгляд Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини у Хмельницькій області.

У 2015 році з Державного фонду регіонального розвитку за програмою «Ліквідація аварійного стану (друга черга) консервацію, реставрацію та пристосування пам’ятки архітектури 1542-1672 років (ох. №730/8) – башти Нова Західна комплексу Старий Замок у м. Кам’янці-Подільському, Хмельницької області (Пам’ятка архітектури 1542-1672 рр. Башта №7 (Башта Нова Західна охоронний №730/8  комплексу Старий Замок XII-XVIII ст.)» виділено кошти у розмірі 3 549,0 тис. грн. та з бюджету м.  Кам’янець-Подільського  у розмірі 354,9 тис. грн.

З обласного бюджету виділено та освоєно 1 320 тис. грн. на виготовлення науково-проектної документації ліквідації наслідків руйнування західної стіни пам’ятки архітектури національного значення – Палац (ох. №764/1) у смт. Меджибіж.

Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень Міністерства культури України розробляється історико-архітектурний опорний план м.Городок та м.Шепетівка з визначенням меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів. Наказом Міністерства культури України від 12.06.2015 року №416 затверджено Історико-архітектурний опорний план з визначенням історичного ареалу та зон охорони пам’яток культурної спадщини м. Старокостянтинова.

 

Початкова та вища спеціалізована мистецька освіта в області

 

У 57 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах області, 102 їх філіях та класах на базі інших установ навчаються близько 15 тисяч дітей і підлітків, що становить 11,6 % від загальної кількості осіб шкільного віку.

 

Хмельницьке музичне училище імені Владислава Заремби засноване в 1959 році. Здійснює навчання на денному відділенні та готує фахівців за  спеціалізаціями спеціальності „Музичне мистецтво”: фортепіано, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти, хорове диригування, теорія музики, спів. В училищі функціонує 9 студентських колективів .

 

Кам’янець-Подільський коледж культури і мистецтва заснований 1930 року. Здійснює набір студентів на денне та заочне відділення зі спеціальностей „Народна художня творчість”, «Музичне мистецтво естради», „Бібліотечна справа”, „Діловодство”, „Хореографія”, „Декоративно-прикладне мистецтво”. З 2003 року на його базі діє філія Державної академії керівних кадрів культури і мистецтва, яка здійснює випуск спеціалістів з документознавства та інформаційної діяльності, театрального мистецтва та хореографії.