08.06.2017 — 09:00

В рамках прес-туру журналісти ознайомляться з кращими практиками місцевого самоврядування на Хмельниччині

7-8 червня в області проходить прес-тур для представників засобів масової інформації на тему «Кращі практики місцевого самоврядування».

Під час офіційного відкриття  учасників туру привітали заступник голови облдержадміністрації Валерій Олійник та голова обласної ради Михайло Загородний. Також участь в заході взяли директор ГО “Інститут громадянського суспільства” Анатолій  Ткачук, менеджер Програми Ради Європи “Децентралізація і територіальна консолідація в Україні” Андрій Гук, головний спеціаліст відділу з питань розвитку місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону Олександр Бондарь, директор Хмельницького відокремленого підрозділу установи Центр розвитку місцевого самоврядування Сергій Яцковський.

Наголошуючи на важливості бюджетної децентралізації для ОТГ, які мають право формувати свій бюджет на правах міст обласного значення, Михайло Загородний зазначив, що у той час, коли ставлення до цієї реформи в суспільстві було досить критичним і настороженим, Хмельниччина однією із перших в країні пішла цим шляхом. Він підкреслив, що своєю успішніст процес утворення ОТГ в області завдячує широкомасштабній роз’яснювальній роботі, проведеній з населенням. Таким чином громади Хмельниччини змогли залучити значний фінансовий ресурс з державного бюджету на розвиток інфраструктури.

«Минулого року рівень освоєння громадами коштів субвенції, які держава виділила на розвиток інфраструктури у розмірі 216,4 млн. гривень, склав майже 95%. І це дуже хороший результат по Україні. За ці гроші в області було реалізовано 195 проектів» – сказав голова обласної ради. Крім того, за його словами, коштом державного фонду регіонального розвитку проводилося фінансування 37 об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального господарства загальною вартістю 113,8 млн. гривень.

Валерій Олійник привітав журналістів та побажав плідної і цікавої роботи в громадах. “Впродовж двох днів ви матимете змогу ознайомитися із тими потужними кроками, які робить Хмельниччина у напрямку децентралізації. Ці кроки спрямовані на підвищення ролі місцевого самоврядування, органів влади у частині надання адміністративних послуг,” – зазначив посадовець.

Він розповів,  що саме зараз в об’єднаних громадах відкриваються більші можливості. Бюджетна децентралізація, яка розпочалася у 2015 році, дала потужний фінансовий ресурс в країні. У найкращих умовах опинилися якраз ОТГ, тому що вони мають право формувати свій бюджет на правах міст обласного значення.

Далі журналістів ознайомили із результатами реформи місцевого самоврядування та процесу децентралізації влади, досягненнями за перші три роки реформи, починаючи зі схвалення Кабінетом Міністрів України Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні у 2014 році. Серед головних здобутків реформи -ухвалення нового законодавства про добровільне об’єднання та співробітництво громад, реалізація фінансової та секторальної децентралізації, що мало результатом збільшення місцевих бюджетів, об’єднання понад 20% від загальної кількості органів місцевого самоврядування України у 413 об’єднаних територіальних громад, збільшення у 2016 році порівняно з 2015 роком в 2,5 рази кількості населення, які відчули позитивні зміни від реформи.

Також учасники прес-туру отримали детальну інформацію про мету, завдання та процедуру участі у конкурсах, організованих Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у співпраці з Радою Європи задля сприяння проведенню реформи місцевого самоврядування та процесам децентралізації влади: Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» (для органів місцевого самоврядування усіх рівнів) і Всеукраїнський конкурс журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальна організація влади» (для представників медіа).

Перший конкурс спрямований на визначення інновацій та ноу-хау органів місцевого самоврядування. Він допомагає збирати, аналізувати, відзначати та поширювати кращі практики, а їх авторам обмінюватись успішним досвідом, в тому числі зі своїми європейськими колегами під час візитів переможців до країн-членів Ради Європи. Другий конкурс адресовано представникам ЗМІ, який, в свою чергу, збільшить обізнаність населення про здобутки громад та їхніх органів місцевого самоврядування в часи реформ, про авторів успішних практик і їхні досягнення, які стали можливими завдяки непереборному бажанню людей змінити життя в Україні на краще.

Як зазначив Андрій Гук, менеджер Програми Ради Європи «Децентралізація та територіальна консолідація в Україні», яка є співорганізатором зазначених конкурсів, «це вже другий прес-тур, під час якого ми надаємо можливість журналістській спільності ближче познайомитися з досягненнями реформи на місцях. Сподіваємось, що успішний досвід Хмельницьких ОТГ надихне громади спільно досягати добробуту».

В свою чергу, Михайло Загородний зауважив: «Досить важливо, що громади разом з фінансовим ресурсом отримали право самостійно вирішувати проблеми своїх територій, а головне – відродили віру у власні сили, спроможність громад і кожного мешканця ініціювати розбудову свого міста та села, нашої України». Саме з метою популяризації досвіду об’єднаних територіальних громад області Хмельницькою обласною радою започатковано Обласний конкурс журналістських робіт на краще висвітлення тематики реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади та кращих практик територіальних громад Хмельницької області.

7 червня журналісти мали змогу відвідати Гуменецьку сільську та Дунаєвецьку міську об’єднані територіальні громади. Сьогодні представники преси побувають у Волочиській міській та Сатанівській селищній ОТГ.