Відбулося засідання колегії ОДА
Сьогодні перший заступник голови ОДА Сергій Тюрін у форматі відеоконференції провів чергове засідання колегії обласної державної адміністрації. До участі у колегії долучилися заступники голови адміністрації, заступник голови обласної ради Валентин Соколюк, керівники структурних підрозділів ОДА, голови РДА, голови громад області та представники територіальних підрозділів ЦОВВ.
З першого питання про стан та розвиток природно-заповідної справи у Хмельницькій області доповіла начальник управління Департаменту природних ресурсів та екології ОДА Ірина Кліпацька.
Головні тези доповіді:
➡ В структурі природно-заповідного фонду області нараховується 536 об’єктів загальною площею 328663,98 га. Загальнодержавний статус надано 42 об’єктам природно-заповідного фонду, статус місцевого значення – 494 об’єктам.
➡ До об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення належать: 2 національні природні парки, 25 заказників (10 ландшафтних, 1 лісовий, 9 ботанічних, 5 гідрологічних), 5 пам’яток природи (1 ботанічна, 1 гідрологічна, 3 геологічні), 1 ботанічний сад, 9 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.
➡ До територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення включені: 1 регіональний ландшафтний парк, 134 заказники, 304 пам’ятки природи, 20 заповідних урочищ, 1 ботанічний сад, 1 зоологічний парк, 6 дендрологічних парків та 27 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.
➡ На території Хмельницької області створено 2 національні природні парки «Подільські Товтри» та «Мале Полісся». Національний природний парк «Подільські Товтри» загальною площею 261316 га, з них – 3015 га передані у постійне користування. Парк розташований на території Кам’янець-Подільського району. Національний природний парк «Мале Полісся» загальною площею 8762,7 га, з них 2764 га надаються в постійне користування та 5998,7 га включаються до його складу без вилучення у землекористувачів. Парк розташований на території Шепетівського району.
➡ Разом з тим, на території Хмельниччини розташований регіональний ландшафтний парк «Мальованка», який створено з метою збереження унікальних типів і форм рельєфу, рідкісних та зникаючих видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги України. Його територія є не типовою для Хмельницької області, багато в чому вона унікальна для її північного регіону.
➡ У 2020 році з метою збереження та ефективного функціонування регіонального ландшафтного парку «Мальованка» Департаментом проведено тендерні процедури щодо «Розроблення проєкту організації території регіонального ландшафтного парку «Мальованка» охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів» та «Розроблення землевпорядної документації (проєктів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановленням меж в натурі (на місцевість) територій та об’єктів природно-заповідного фонду (РЛП «Мальованка»)». Визначено переможців та укладено договори.
➡ За період 1990-2000 років розпорядчими документами зарезервовано 58 територій та об’єктів природно-заповідного фонду Хмельниччини. За результатами засідання Координаційної ради вирішено підготувати та надіслати звернення до землевласників/землекористувачів щодо попередньої згоди на заповідання об’єктів та територій природно-заповідного фонду. Погодження щодо подальшого заповідання надано від 7 землекористувачів/землевласників у Хмельницькому районі (колишні Волочиський, Городоцький та Деражнянський райони).
➡ З метою збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу в області винесено в натуру (на місцевість) межі 180 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 32812,3 га. Так, протягом 2021 року Департаментом проведено тендерну процедуру щодо «Розроблення землевпорядної документації (проєктів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж в натурі (на місцевість) територій та об’єктів природно-заповідного фонду Хмельницької області». Визначено переможця та укладено договір. В результаті на сьогоднішній день на 14 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 513,2 га розроблено проєкти землеустрою з організації та встановлення меж.
➡ Також відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» обласною державною адміністрацією окремі території об’єктів природно-заповідного фонду передано відповідним органам місцевого самоврядування під охорону та дотримання встановленого режиму, що підтверджується охоронними зобов`язаннями.
Підсумовуючи сказане, Сергій Тюрін наголосив, що питання подальшого розвитку природно-заповідної справи та збереження об’єктів природно-заповідного фонду є одним із основних пріоритетів екологічної політики. “Проблемні питання і шляхи їх вирішення сьогодні визначено – це розроблення проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, проведення інших заходів з метою збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду області. У взаємодії маємо вирішувати ці проблеми”, – додав посадовець.
В продовження засідання колегії, присутні затвердили плани роботи обласної державної адміністрації на 2022 рік та І квартал 2022 року.
Також принагідно, перший заступник голови ОДА звернув увагу голів райдержадміністрацій та керівників органів місцевого самоврядування на організацію роботи та належне функціонування усіх необхідних служб у вихідні і святкові дні.
Крім того, додав він, в умовах коронавірусної пандемії особливу увагу має бути приділено забезпеченню чіткої роботи закладів охорони здоров’я, неухильному дотриманню карантинних обмежень при проведенні новорічних та різдвяних заходів підприємствами торгівлі та ресторанного господарства, забезпеченню громадського порядку на вулицях та у місцях можливого скупчення людей.