29.10.2018 — 11:15

Педагоги-натуралісти провели в Хмельницькому ОЕНЦУМ регіональний педагогічний семінар-практикум

25 жовтня на базі Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді відбувся регіональний педагогічний семінар-практикум «Організація та проведення масових еколого-натуралістичних заходів, дослідницько-експериментальної і природоохоронної роботи з учнівської молоддю в закладах загальної середньої освіти». Захід проводився з метою обміну передовим педагогічним досвідом та його поширення в освітянському середовищі регіону, підвищення ефективності і якості дослідницької юннатівської роботи з неповнолітніми та забезпечення умов для покращення її результативності.

У семінарі-практикумі взяли участь кандидат технічних наук, доцент кафедри хімії та хімічної інженерії Хмельницького національного університету Ганзюк Алла Ярославівна, педагогічні працівники Хмельницького ОЕНЦУМ – заступник директора з навчально-виховної роботи Демчук Леся Олександрівна, методисти Зотова Олена Василівна і Демчишина Зоя Іванівна та керівник гуртків Петраш Юлія Володимирівна, вчитель хімії Хмельницького ТБЛ імені Артема Мазура Зима Наталія Володимирівна, вчитель хімії Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. Летичівського району Новак Володимир Олександрович, вчитель біології Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району Юрченко Марина Василівна, завідувач методкабінетом, методист природничих дисциплін відділу освіти Красилівської РДА Янюк Тетяна Олександрівна та вчителі біології закладів загальної середньої освіти Красилівського району.

Ганзюк А.Я. детально розповіла педагогам – учасникам семінару про вимоги до написання, структуру та оформлення наукових робіт учнів – членів Малої академії наук України, надала ряд змістовних кваліфікованих рекомендацій і порад щодо організації цього напрямку роботи з школярами, вибору тематики експериментально-дослідницьких робіт і їх індивідуального й групового виконання під керівництвом науковців, учителів і фахівців окремих галузей народного господарства, підготовки юних дослідників до конкурсів-захистів отриманих результатів своїх науково-дослідницьких робіт та їх участі в національних і міжнародних етапах ряду профільних заходів. Звернула увагу на особливості й перспективність дитячого дослідництва для майбутнього навчання учнів, усвідомленого вибору і отримання ними професії.

Зима Н.В. поділилася досвідом роботи щодо написання і створення учнівських проектів, підготовки та участі команди учнівської молоді в хімічних турнірах, Всеукраїнських еколого-натуралістичних масових заходах. Навела ряд прикладів успішної участі учнів-ліцеїстів зі своїми дослідницькими роботами в національних і міжнародних екологічних конкурсах-захистах.

Демчук Л.О. ознайомила присутніх з короткою історією та змістом діяльності закладу, організацією діяльності дитячих еколого-натуралістичних об’єднань і основними принципами їх комплектації та збереження дитячого контингенту, новими навчальними програмами юннатівських гуртків, схваленими і рекомендованими до використання відповідними комісіями Міністерства освіти і науки України та Хмельницького ОІППО, за якими нині можуть працювати керівники гуртків еколого-натуралістичного профілю.

Крім цього, вона розповіла про співпрацю педагогічних працівників закладу з Хмельницьким ОІППО, закладами вищої освіти, державними установами, виробничими підприємствами та повідомила про її результати.

Методист Демчишина З.І. ознайомила присутніх на заході педагогів з основними напрямками організаційно-масової і методичної діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ, завданнями Комплексного плану заходів з екологічної освіти і виховання учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області на 2016-2020 рр., організацією участі школярів області у Всеукраїнських і міжнародних очно-заочних масових еколого-натуралістичних заходах з учнівською молоддю МОН України та Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА, регіональних природоохоронних заходах, які оголошуються місцевими органами влади, лісівниками, аграріями й екологами області, презентувала ряд друкованих навчальних посібників й методичні розробки та електронний варіант збірки матеріалів навчально-методичного змісту, підготовлених працівниками ХОЕНЦУМ.

Янюк Т.О. зазначила, що модернізація освіти сьогодні – не просте реформування попередньої освітньої системи, а принципова зміна парадигми освітнього процесу, адже сьогодні суспільство потребує випускника, який не лише оволодіває знаннями, а й реалізує себе завдяки їм: розвиває свій творчий потенціал, виявляє свідоме ставлення до природи й суспільства.Вона підкреслила, що основою екологічної компетентності є екологічні знання, які формуються під час уроків під впливом екологічної інформації, та досвід практичної діяльності в довкіллі, що є власним надбанням особистості.

Своїми творчими напрацюваннями та власним педагогічним досвідом з напрямків екологічної освіти і виховання, проведення експериментальної, дослідницько-натуралістичної та природоохоронної роботи з учнівською молоддю поділилися знані на Хмельниччині ентузіасти юннатівської справи, педагоги-новатори – вчитель хімії Новак В.О. та вчитель біології Юрченко М.В., з якими зацікавлено спілкувались учасники заходу.

Обмінюючись досвідом проведення еколого-натуралістичної роботи зі школярами і підводячи підсумки проведення регіонального семінару-практикуму, його організатори й учасники – педагоги закладів освіти Красилівщини, модератори – завідувач методкабінетом відділу освіти Красилівської РДА Янюк Т.О. та заступник директора ХОЕНЦУМ Демчук Л.О., неодноразово наголошували на необхідності й важливості проведення такого педагогічного заходу для реалізації завдань екологічної освіти і виховання школярів у контексті національного проекту НУШ, впровадження в практику вчителів регіону передового педагогічного досвіду, інноваційних ідей та напрацювань.

Сподіваємось, що цей педагогічний захід сприятиме розвитку й удосконаленню системи еколого-натуралістичної роботи з учнівською молоддю в закладах освіти регіону, підвищенню ефективності і якості юннатівської дослідницько-експериментальної та природоохоронної роботи школярів, спрямованої на досягнення їх всебічного розумового й фізичного розвитку і усвідомленого професійного самовизначення кожної юної особистості.

Демчук Л.О., заступник директора з НВР Хмельницького ОЕНЦУМ.