21.04.2021 — 13:25

На Хмельницькій АЕС модернізували повномасштабний тренажер блочного щита управління

На Хмельницькій АЕС завершено модернізацію повномасштабного тренажера (ПМТ) блочного щита управління (БЩУ). Наразі проходить етап дослідної експлуатації, так би мовити «гарантійний рік», протягом якого усуватимуть дрібні зауваження.

Відповідність повномасштабного тренажера БЩУ енергоблоку-прототипу – необхідна умова якісної підготовки персоналу. Модернізація ПМТ ХАЕС передбачена і програмою продовження терміну експлуатації першого енергоблока.

Зокрема, впровадження сучасних програмно-технічних комплексів, систем управління та заміну окремих фрагментів, які відбулися на діючому енергоблоці, здійснено і на повномасштабному тренажері.

Роботи з модернізації тренажера проводилися представниками американської компанії-розробника GSE Perfomance Solutions Inc за участі інструкторів групи тренажерної підготовки, що мають досвід роботи на діючому енергоблоці. Залучалися до модернізаційних робіт на тренажері і працівники відділу ядерної безпеки, цеху теплової автоматики і вимірювань, реакторного та турбінного цехів ВП ХАЕС. Представники підрозділів надавали детальну інформацію щодо обладнання, яке було замінено на діючому енергоблоці, для приведення ПМТ у відповідність до БЩУ першого енергоблока.

За словами заступника генерального директора з персоналу ВП ХАЕС Богдана Шмигельського, здійснювалася модернізація не лише програмного забезпечення, технічних засобів ПМТ, але і системи відео- та аудіозв’язку із кризовими центрами.

«Попри тривалий модернізаційний процес, ми не зупиняли підтримку кваліфікації персоналу, користуючись попередньою моделлю тренажера. Відповідне рішення було погоджене з Державною інспекцією ядерного регулювання України, що давало нам повне право на такі навчання», – зауважив. Б. Шмигельський.

«Персонал, який проходить навчання на тренажері перший зіштовхується із позаштатною ситуацією на АЕС, – зазначає начальник навчально-тренувального центру (НТЦ) ВП ХАЕС Василь Слуханський, – від оперативних, злагоджених дій персоналу залежить безпека атомної станції в цілому».

«Протягом двох тижнів вже здійснюється навчання на оновленому тренажері. Схвальні відгуки від персоналу – свідчення успішного завершення модернізації ПМТ і переходу до нового етапу – дослідної експлуатації», – резюмував керівник НТЦ.